Piątkowy Przegląd Prasy

Wydawnictwa idą w ślady Google’a: do sieci. Internauci chcą płacić za pliki... Vodafone woli fundusz od TeliiSonery... HMSG buduje wirtualne ulice... Rekordowy wysyp firm... Entellico zaoferuje program wybierający najlepszą taryfę komórkową... Trudna walka o pieniądze na kierunki zamawiane... Jobs widziany w centrum onkologii...

COMPUTERWORLD

Nad czym Orange pracuje w Polsce

Grupa TP na projekty badawczo-rozwojowe w warszawskim centrum wydaje 57,1 mln zł rocznie, a powstałe rozwiązania służą całej Grupie France Telecom. Orange Labs Poland złożyło już 10 wniosków patentowych.

Kolejny duży przetarg w Ministerstwie Zdrowia

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia ogłosiło kolejny duży przetarg. Kontrakt o wartości 359 mln zł jest jednym z największych zamówień IT dla administracji w tym roku. CSIOZ szuka firmy, która zaprojektuje i zbuduje systemy w ramach projektu "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych".

Telekomunikacja Polska tworzy aplikacje mobilne na iPhone'a i Androida

Warszawskie centrum R&D Grupy TP zajmuje się także tworzeniem aplikacji na platformy Apple iOS i Google Android.

Nowy system CRM Microsoftu oficjalnie dostępny

Platforma Microsoft Dynamics CRM 2011 jest już oficjalnie dostępna w modelu on-premise oraz w ramach usług hostingu oferowanych przez partnerów koncernu Microsoft. Dopełnieniem nowej oferty jest oferowany w modelu usługowym pakiet Microsoft Dynamics CRM Online.

RZECZPOSPOLITA

Rekordowy wysyp firm

Liczba zarejestrowanych przedsiębiorstw w 2010 r. zwiększyła się o 4,5 procent. To najwyższy wzrost od 2002 roku. Przyczyna tkwi w kryzysie i dotacjach na biznes.

GAZETA PRAWNA

Wydawnictwa idą w ślady Google’a: do sieci. Internauci chcą płacić za pliki

Wprawdzie najnowsza usługa Google One Pass, która pozwala wydawcom zarabiać w sieci, jeszcze w Polsce nie działa, ale eksperymenty z mikropłatnościami uruchamia coraz więcej instytucji w kraju.

Trudna walka o pieniądze na kierunki zamawiane

Uczelnie tylko przez miesiąc mogą składać wnioski o dofinansowanie kierunków zamawianych. Dostaną na nie kolejne 200 mln zł. Praktyka pokazuje jednak, że tylko nieliczne szkoły dostają dodatkowe wsparcie.

WYBORCZA.BIZ

Entellico zaoferuje program wybierający najlepszą taryfę komórkową

Już wkrótce nasze rachunki za komórkę spadną nawet o połowę - obiecuje firma Entellico, która w marcu pokaże program potrafiący znaleźć w ciągu minuty najlepszą dla nas taryfę komórkową.

PARKIET

HMSG buduje wirtualne ulice

HMSG, spółka z branży nowych technologii notowana na NewConnect, zapowiada na marzec nową odsłonę pierwszego polskiego portalu SECONDSTREET POLSKA.

PULS BIZNESU

Jobs widziany w centrum onkologii

Przebywający na zwolnieniu lekarskim Steve Jobs, szef koncernu Apple, odbywał leczenie w centrum onkologii w Palo Alto, informuje agencja Bloomberg powołująca się na portal RadarOnline.com.

Vodafone woli fundusz od TeliiSonery

Polscy akcjonariusze wyceniają Polkomtela na 18 mld zł. Brytyjczycy wolą sprzedać telekom inwestorowi finansowemu, by mieć furtkę do powrotu nad Wisłę.

NetWorld

Firewalle nowej generacji

Tradycyjne zapory ogniowe dla przedsiębiorstw, których działanie jest głównie oparte na blokowaniu portów, powoli są wypierane przez nową generację urządzeń - szybsze i inteligentniejsze "firewalle aplikacyjne", określane jako NGFW (next-generation firewalls). Wymagają one zupełnie innego sposobu myślenia o zadaniach ochronnych zapór ogniowych.

Microsoft: ISP nie mogą być strażnikami Internetu

Scott Charney - wiceprezes Microsoftu ds. bezpieczeństwa - oświadczył podczas konferencji RSA, że dostawcy usług internetowych nie mogą pełnić funkcji "strażników Internetu" i wymuszać na użytkownikach aktualizowania systemu i instalowania antywirusów. Informacja ta jest o tyle ciekawa, że jeszcze rok temu wprowadzenie takiego systemu postulował... sam Charney.

Wideokonferencje dla małych i średnich firm

ViDiS wprowadził na polski rynek systemy wideokonferencyjne AVerComm H100 i H300, umożliwiające jednoczesne połączenia odpowiednio dwóch i czterech lokalizacji.