Piątkowy Przegląd Prasy

Blisko 3,5 mln deklaracji podatkowych przez internet... Nokia słabnie na giełdzie... Nowe portale rzucają rękawicę Allegro... Telewizja YouTube. Serwis chce produkować własne programy... Gruper kontra Groupon. Kto zdominuje rynek zakupów grupowych?... E-myto może się opóźnić...

COMPUTERWORLD

Ekonomia Linuksa

Firmy nie mogą dzisiaj efektywnie współpracować, jeśli wszystko skrywają przed światem.

Mamy e-sądy, e-księgi i e-wokandy, będą też e-protokoły i zakładanie spółek przez Internet

Podczas gdy wiele prowadzonych w administracji projektów IT utknęło na etapie przetargów lub "nie przyjęło się", Ministerstwo Sprawiedliwości, podobnie jak Ministerstwo Finansów rezygnuje z e-podpisu, wykorzystuje formularze interaktywne i tworzy coraz popularniejsze e-usługi. Na razie mamy e-sąd i elektroniczne księgi wieczyste. W planach m.in. elektroniczne protokoły i elektroniczne zakładanie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Bez PIP-u, ale z przemyśleniami

Nowego Planu Informatyzacji Państwa wciąż jeszcze nie ma. Wzięto natomiast pod lupę poprzedni PIP, który obowiązywał w latach 2007-2010. Wnioski nie są zbyt optymistyczne - projekty IT w administracji zapisane w planie zostały albo nie podjęte, albo są opóźnione, albo bardzo odbiegają od założeń. Nowy plan ma być lepszy.

Google chce kupić patenty Nortel Networks. Dlaczego?

Władze koncernu Google oferują ponad 900 mln USD za należący do kanadyjskiego koncernu pakiet praw do technologii z zakresu m.in. systemów transmisji danych, mechanizmów wyszukiwania informacji, a także rozwiązań półprzewodnikowych. Wiele wskazuje jednak na to, że oferta Google zapoczątkuje szerszą licytację o należące do bankrutującego giganta prawa patentowe.

RZECZPOSPOLITA

Nokia słabnie na giełdzie

Giełdowa wartość fińskiej firmy jest już mniejsza niż HTC - tajwańskiego rywala produkującego wyłącznie zaawansowane smartfony.

GAZETA PRAWNA

Nowe portale rzucają rękawicę Allegro

Chcą pośredniczyć w handlu między internautami, nie pobierając za to żadnych opłat. Liczą, że w ślad za dużą liczbą klientów pójdą reklamodawcy, dzięki którym będą mogły zarobić.

Gruper kontra Groupon. Kto zdominuje rynek zakupów grupowych?

Pierwszy polski serwis zakupów grupowych chce zdominować krajowy rynek, a nawet wyjść za granicę. Już rozmawia o kapitale z potencjalnymi inwestorami. Rozważa też wejście na giełdę.

E-myto może się opóźnić

Do uruchomienia elektronicznego poboru opłat za przejazdy ciężarówek polskimi drogami zostało 12 tygodni. Wykonawca postawił dopiero dwie z 430 bramek, które posłużą do naliczania opłat.

WYBORCZA.BIZ

Blisko 3,5 mln deklaracji podatkowych przez internet

Od początku 2011 r. w systemie e-Deklaracje złożono 3,424 mln wszystkich rodzajów zeznań podatkowych. Wśród nich 464 tys. to formularze PIT. Zarówno PIT-ów, jak i innych zeznań podatkowych przesłano w tym roku więcej niż w całym 2010 r.

Telewizja YouTube. Serwis chce produkować własne programy

YouTube zacznie produkcję własnych programów - dowiedział się nieoficjalnie Wall Street Journal. Według dziennika pierwsze efekty przedsięwzięcia będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku.

NetWorld

Synology RackStation RS2211+ i RS2211RP+ - nowe pamięci NAS dla MSP

Tajwańska firma Synology zaprezentowała nowe modele stelażowych pamięci masowych NAS.

RemoteCall: zdalny dostęp do Androida

Firma Rsupport przygotowała nową wersję aplikacji RemoteCall. Najważniejsza zmiana to wsparcie dla systemów Google Android i Windows Mobile. Działy IT mogą odtąd zdalnie pomagać pracownikom w doborze aplikacji i optymalizacji systemów urządzeń mobilnych.

Czy Microsoft Office 365 pozbawi chleba administratorów MS Exchange?

Następca BPOS dostępny jest w zamkniętych testach od października. Czy jego premiera zmniejszy zapotrzebowanie na specjalistów od Exchange?

InternetStandard

Google inwestuje 100 milionów dolarów w serwis YouTube

Google zamierza stworzyć 20 specjalnych kanałów na YouTubie. Firma wyda na ten cel przeszło 100 milionów dolarów. Z założenia nowe kanały mają konkurować z programami telewizyjnymi nadawanymi przez sieci kablowe.

CIO

Wielka Brytania szuka informatyków

Firmy coraz ostrzej konkurują o najlepszych kandydatów do pracy w sektorze IT i wpływa to na wzrost wynagrodzeń stałego personelu - wynika z raportu brytyjskiej firmy CV Screen. Rośnie liczba wakatów na stanowiska informatyków i jednocześnie brakuje wyspecjalizowanych kandydatów.