Piątkowy Przegląd Prasy

Netia i UPC urosły w internecie tylko o 2 proc... UKE podpisze porozumienie z operatorami komórkowymi... Rośnie konkurencyjność Google... Asseco Business Solutions wynikami kwartalnymi sprawiło niespodziankę akcjonariuszom... Skup akcji własnych Netii przykuł uwagę... Więcej umów na Internet na ostatniej mili... Kto kupi Polkomtel?... Z Facebooka na NewConnect...

COMPUTERWORLD

Informatyczny komunizm

Tuż przed tegorocznymi maturami Sejm uchwalił nowelizacje ustawy o Systemie Informacji Oświatowej, umożliwiającej gromadzenie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej imiennych danych o uczniach. Nowelizacja ta to skandal!

Nowe tranzystory Intela w technologii Tri-Gate mają być o 37% bardziej wydajne

Nowy rodzaj tranzystora pozwoli branży dalej rozwijać się w zgodzie z prawem Moore`a. Intel chce być pierwszym producentem procesorów, który uruchomi masową produkcję układów opartych na tranzystorach trójbramkowych. Ma to pozwolić na budowanie mniejszych, tańszych, szybszych i bardziej energooszczędnych mikroprocesorów. Pierwsze układy oparte na nowych tranzystorach trafią na rynek najprawdopodobniej już w 2012 roku.

Apple przestaje "śledzić" użytkowników

W aktualizacji 4.3.3 systemu iOS zmieniona została funkcja przechowywania informacji o położeniu użytkownika iPhone'a czy iPada. Sprawa wzbudziła niedawno wiele kontrowersji i sięgnęła Kongresu USA.

Centra usług nie tylko w dużych miastach

Rośnie konkurencja między polskimi miastami o inwestycje z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Do tej pory najwięcej centrów przyciągnęły Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź i Poznań. Ale do gry powoli zaczynają wkraczać mniejsze ośrodki takie jak Białystok, Olsztyn, Lublin czy Rzeszów.

Użytkownicy systemów ERP nie gonią za nowościami

Z analiz przeprowadzonych przez analityków firmy Forrester Research wynika, że modernizacja wykorzystywanych systemów ERP jest planowana na 2011 roku tylko w co czwartej firmie korzystającej obecnie z oprogramowania tego rodzaju. Dodatkowo, w dwóch na trzy firmy panuje przekonanie, że istniejąca funkcjonalność oprogramowania klasy ERP będzie w wystarczającym stopniu spełniać wymagania biznesu jeszcze przez kilka lat.

RZECZPOSPOLITA

Rośnie konkurencyjność Google

Gogle staje się coraz groźniejszym konkurentem dla Yahoo, czy Facebooka. Spółka wprowadza do serwisu nowe funkcje i zapowiada akwizycje.

Przed pracodawcą nic się nie ukryje

Powód zatrudnienia i przyczynę zwolnienia szef pozyska z Internetu. Niczym detektyw prześledzi wirtualne życie podwładnego.

Wszyscy ludzie Internetu

Ile osób zawodowo zajmuje się w Polsce Internetem? Według ostrożnych szacunków przedstawicieli branży internetowej - kilkanaście tysięcy, ale prawdopodobnie jest ich znacznie więcej.

Kto kupi Polkomtel?

Największa transakcja w tym roku w naszym regionie według scenariuszy "Rz".

Więcej umów na Internet na ostatniej mili

Przyspieszyło rozdzielanie dotacji na Internet na obszarach, gdzie budowa sieci nie jest uzasadniona ekonomicznie. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy podpisano więcej umów niż od 2007 r. do lutego br.

GAZETA PRAWNA

Netia i UPC urosły w internecie tylko o 2 proc.

Wyniki największych operatorów po pierwszym kwartale pokazują, że nasz rynek szerokopasmowego internetu wyhamowuje i jest coraz bliższy nasycenia.

WYBORCZA.BIZ

Studiuj gry komputerowe, jeszcze ci zapłacą

Sztuczna inteligencja i silniki graficzne - to niektóre z przedmiotów na nowej specjalizacji w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa - projektowaniu gier komputerowych.

UKE podpisze porozumienie z operatorami komórkowymi

Urząd Komunikacji Elektronicznej do 13 maja podpisze porozumienie z operatorami komórkowymi w sprawie inwestycji w sieci telekomunikacyjne. Efekt: lepszy zasięg telefonii komórkowej i mobilnego internetu.

PARKIET

Asseco Business Solutions: Marże nie powinny maleć

Asseco Business Solutions po raz kolejny wynikami kwartalnymi sprawiło miłą niespodziankę swoim akcjonariuszom. Firma w pierwszych trzech miesiącach tego roku miała 42,5 mln zł przychodów, czyli 16 proc. więcej niż rok wcześniej.

Skup akcji własnych Netii przykuł uwagę

To propozycja zarządu, aby spółka skupiła własne walory za maksimum 350 mln zł, poruszyła kursem telekomu. Wyniki, w tym strata netto, nie zaskoczyły analityków.

PULS BIZNESU

Z Facebooka na NewConnect

Spółka Socializer, prowadząca profile w mediach społecznościowych dla wielu czołowych firm w Polsce, szykuje się do debiutu na NewConnect.

NetWorld

Pyramid Research: polski rynek smartfonów rośnie najszybciej w regionie

Smartfony będą stanowić 35 proc. wszystkich telefonów komórkowych sprzedanych w 2011 roku w naszym kraju. Polska jest najszybciej rozwijającym się rynkiem smartfonów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Brocade zapowiada sieci FC 32 Gb/s

Brocade pracuje nad technologią FC 32 Gb/s i zapowiada, że pierwsze urządzenia przesyłające dane przez połączenia Fibre Channel z tą szybkością pojawią się na rynku za trzy lata.

Konwergencja w sieciach komputerowych

Jeszcze kilka lat temu konwergencja technologii w świecie IT utożsamiana była przede wszystkim z technologiami komunikacyjnymi, wzajemnym przenikaniem się usług sieci stacjonarnych i mobilnych. Obecnie coraz częściej słowo to używane jest w odniesieniu do rozwiązań stricte sieciowych, związanych z Ethernetem, pamięciami masowymi, protokołami Fibre Channel (w tym FC over Ethernet) czy iSCSI.

InternetStandard

Google Analytics: funkcja Site Speed sprawdza czas wczytywania stron

Od jakiegoś czasu nowe Google Analytics dostępne jest w wersji beta. Teraz firma dodaje do swojego serwisu funkcję Site Speed generującą raporty na temat prędkości wczytywania stron. Pomoże to w ich zoptymalizowaniu i poprawie różnych aspektów funkcjonowania.

Skype interesuje Facebooka i Google

Podobno internetowi potentaci interesują się przejęciem firmy oferującej możliwości czatu tekstowego, audio i wideo. Inne źródła podają, że mogą oni utworzyć z nią spółkę joint venture. Niedawno Skype odsunął swoje wejście na giełdę do drugiej połowy bieżącego roku.

CEO

Koszty wrócą jak bumerang

Jak wynika z najnowszego badania firmy KPMG "Cost Boomerang", większość europejskich przedsiębiorstw obawia się, że drastyczne kryzysowe cięcia kosztów nie dadzą się utrzymać na stałe i trzeba będzie zwiększyć wydatki. Najbardziej pesymistyczni są ankietowani dyrektorzy finansowi z Wielkiej Brytanii.

ERPStandard

Brytyjski fundusz inwestycyjny chce kupić firmę Epicor i planuje konsolidację

Plany Apax Partners zakładają połączenie Epicor ze spółką wyspecjalizowaną w rozwiązaniach wspierających działalność handlową i dystrybucyjną - Activant. W wyniku transakcji wycenianej na 2 mld USD powstanie firma obsługująca ok. 30 tys. klientów. Jej roczne przychody przekroczą 800 mln USD.