Piątkowy Przegląd Prasy

Nokia spada na łeb na szyję… Policja oszczędza: wynajmie laptopy… Sprzedaż Plusa w niecały miesiąc… Netia i MNI złożą w piątek oferty na Dialog… Solorz-Żak sprzedaje akcje Cyfrowego Polsatu… Apple idzie na ustępstwa wobec wydawców… Chętnie zmieniamy operatora na tańszego… MiŚ-ie w Internecie… Dobry zasięg telefonów komórkowych na kolei…

COMPUTERWORLD

Polska może być innowacyjna

Polska ma wiele przewag nad innymi krajami, na których może budować innowacyjną gospodarkę. Musimy tylko pokonać słabe strony.

HP pozywa Oracle za niewspieranie architektury Itanium

Pozew sądowy ma być odpowiedzią na krzywdzącą dla klientów HP decyzję w sprawie zaniechania rozwoju oprogramowania Oracle przeznaczonego dla architektury Intel Itanium. Zdaniem władz HP firma Oracle odmówiła klientom korzystającym ze sprzętu HP dostępu do krytycznych poprawek. Przedstawiciele Oracle odpierają zarzuty twierdząc, że deklaracje na temat długofalowego wsparcia dla układów Itanium zostały podjęte na podstawie niezgodnych z prawdą, dostarczonych przez HP, przesłanek. Bardzo prawdopodobny jest długi i burzliwy spór między niedawnymi partnerami.

Za dwa tygodnie ruszy Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

O powstaniu CEIDG, lepszej wersji "jednego okienka" oraz pierwszym przykładzie współpracy międzyresortowej w polskiej administracji rozmawiamy z Dariuszem Bogdanem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Ostatni dzień samospisu internetowego - serwery GUS nie wytrzymały

Dzisiaj ostatni dzień można spisać się przez Internet. W ciągu ostatniej doby spisało się ponad 200 tys. osób. Okazało się, że serwery GUS nie były na to przygotowane. Centralne Biuro Spisowe poinformowało, że obecnie występują chwilowe utrudnienia z zalogowaniem się i wypełnieniem formularza do samospisu. Do tej pory z możliwości spisania się przez Internet skorzystało już 11,3 proc. społeczeństwa.

RZECZPOSPOLITA

Policja oszczędza: wynajmie laptopy

Po raz pierwszy mundurowi nie kupią sprzętu. Najmą 6 tys. maszyn.

Solorz-Żak sprzedaje akcje Cyfrowego Polsatu

Zygmunt Solorz-Żak, typowany na najsilniejszego kandydata do przejęcia Polkomtela, operatora sieci Plus i jego Partner biznesowy Heronim Ruta chcą sprzedać część akcji Cyfrowego Polsatu - wynika z komunikatu satelitarnej platformy opublikowanego późnym wieczorem w czwartek. Pozyskane tak pieniądze zainwestują w sektorze telekomunikacyjnym - czytamy w nim.

Netia i MNI złożą w piątek oferty na Dialog

W piątek o godzinie 15-tej upływa termin składania wiążących ofert na zakup akcji Dialogu, stacjonarnego operatora należącego w 100 procentach do miedziowego koncernu KGHM.

MiŚ-ie w Internecie

Większość polskich małych i średnich przedsiębiorstw docenia rolę własnej strony internetowej w prowadzeniu biznesu.

Chętnie zmieniamy operatora na tańszego

To cena usługi decyduje, że zmieniam operatora telefonii komórkowej - mówi 31 proc. Polaków. Tak samo deklaruje 32 proc. Brytyjczyków, 33 proc. Francuzów, 38 proc. Hiszpanów i 53 proc. Niemców.

Nokia spada na łeb na szyję

Kurs akcji spółki spadł poniżej poziomu 6 dol. Po raz pierwszy od 13 lat. Od początku roku firma straciła 40 proc. wartości.

GAZETA PRAWNA

Sprzedaż Plusa w niecały miesiąc

Trzy, cztery tygodnie - tyle jeszcze może potrwać proces sprzedaży Plusa - wynika z informacji osób zbliżonych do transakcji.

Dobry zasięg telefonów komórkowych na kolei

T-Mobile, Orange i Plus to sieci, w których odnotowano najlepszy zasięg podczas badania jakości sieci komórkowych na wybranych trasach kolejowych, przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

WYBORCZA.BIZ

Apple idzie na ustępstwa wobec wydawców

Producent iPada i iPhone'a złagodził warunki korzystania przez wydawców gazet i magazynów z jego elektronicznego sklepu AppStore. Bo prasa i tak nauczyła się je omijać.

NetWorld

OpenOffice.org i LibreOffice: Co dalej?

Czy ostatnia decyzja Oracle oznacza wyrok na OpenOffice, czy przeciwnie - jego rozwój? Jak w tej sytuacji zapowiada się przyszłość LibreOffice?

Quest Software i StorSimple zbudują system pamięci masowej oparty na hybrydowych chmurach

Quest Software zawarł porozumienie z firmą StorSimple, dostawcą pamięci masowych pracujących w ramach infrastruktur VMware, które świadczą swe usługi za pośrednictwem chmur hybrydowych (hybrid cloud storage). Firmy chcą stworzyć kompleksowe rozwiązanie posiadające certyfikat VMware Ready, przeznaczone do wykonywania kopii zapasowych danych oraz ich odzyskiwania w hybrydowym środowiskach typu cloud.

Bosch Video Client -nowe oprogramowanie do monitoringu wideo

Nowe oprogramowanie BVC (Bosch Video Client) do zarządzania systemami monitoringu wideo jest według jego producenta, Bosch Security Systems rozwiązaniem prostym w instalacji, konfiguracji oraz intuicyjnym w obsłudze, które jest przeznaczone do zastosowań w niewielkich systemach wykorzystujący maksymalnie do 64 kanałów sieciowych IP.