Piątkowy Przegląd Prasy

Era od 21 października rozlicza z rozmów co do sekundy. Steve Forbes przedstawił w Warszawie swoją wizję postępu i wzrostu gospodarczego, oraz zasady, które mają temu służyć.

POLITYKA

Grabarze biznesu

Pierwsze w powojennej historii Polski bankructwa ogłoszono w Polsce w 1990 roku; od tego czasu upadło 40 tys. firm. Syndycy dzielą upadłości na hity - bankructwa firm o gigantycznym majątku (hitów nie dostanie się bez poparcia politycznego), na prowadzeniu spraw których zarabiają najwięcej, resztówki - które nie są już tak łakomym kąskiem, ale wciąż opłaca się je prowadzić, oraz umorzeniówki, kiedy sąd umarza sprawę z powodu niewypłacalności bankruta. Tych ostatnich syndycy unikają jak ognia. Ostatnio syndyk Daewoo wycenił swoje honorarium na 49 mln zł. (s. 3-8)

PARKIET

Netia chce uchylenia wyroku

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej oddalił powództwo Netii, która domaga się od niedoszłej spółki zależnej odszkodowania w wysokości 8,5 mln zł. Spór pomiędzy Netią a Millennium Communications ciągnie się już dwa lata. W 2000 roku Netia chciała kupić spółkę za 20 mln USD; jednak partnerzy operatora nie zarejestrowali na czas podwyższenia kapitału, co zdaniem Netii złamało umowę inwstycyjną. (s. 3)

Pięć zasad Steve'a Forbesa

Steve Forbes, wydawca magazynu Forbes, przedstawił podczas odbywającego się w Warszawie forum "Twoje Pieniądze" pięć zasad, które mają gwarantować postęp i wzrost gospodarczy: władza prawa (równość wszystkich wobec prawa i powszechnie obowiązujące prawo własności); niskie podatki (naśladować Hongkong, a broń Boże NIemcy albo Francję); zdrowy pieniądz; prostotę zasad dla tych, którzy zaczynają biznes; obniżenie barier handlowych (to ma dotyczyć wszystkich państw, w tym USA). Forbes wyrażał zdziwienie, że te proste recepty tak trudno jest zastosować. (s. 6)

PULS BIZNESU

Era taryfikuje co sekundę

Od 21 października PTC, operator sieci Era wprowadzi 10 nowych taryf - 5 dla klientów biznesowych i 5 dla indywidualnych. We wszystkich naliczanie odbywa się co do sekundy rozmowy. (s. 14)

Do Polski napłynęło 3,2 mld USD

W pierwszym półroczu zagraniczni inwestorzy zostawili w Polsce według danych PAIZ 3,2 mld USD. Jednak nie wszyscy analitycy wierzą w prawdziwość danych przedstawionych przez agencję. Z danych NBP na przykład wynika bowiem, że bilans płatniczy za ten okres wyniósł tylko 1,8 mld USD. (s. 15)

RZECZPOSPOLITA

Lepsze wyniki Nokii

Nokia odnotowała w III kw. br. zysk powyżej oczekiwań (0,18 EUR na akcję wobec prognozy 0,15 - 0,17 EUR na papier). W czwartym kwartale przychody mają sięgnąć 8,9 - 9,2 mld EUR a zysk - 0,25 EUR na akcję. (s. A 1)

Mniejsze zyski IBM

Zysk netto IBM wyniósł w III kwartale br. 1,3 mld USD, wobec 1,6 mld USD rok wcześniej. Przychody spadły o 1% w stosunku rocznym, do 20,3 mld USD. (s. A 1)