Piątkowy Przegląd Prasy

BRE rozbuduje sieć placówek mBanku i Multibanku. IBnGR uważa, że deficyt budżetowy sięgnie w 2003 roku 5,7% PKB a dług publiczny przekroczy 50%. TP SA liczy, że od 1 stycznia 2004 roku w jej pakiecie socjalnym dla niezamożnych znajdzie się 0,9 mln abonentów.

PARKIET

BRE rozwija sieć detaliczną

BRE planuje uruchominie 100 małych placówek internetowego mBanku i 50 placówek MultiBanku, ktore będą działały na zasadach franszyzy. według wiceprezesa BRE, Sławomira Lachowskiego, taki model pozwoli zmniejszyć koszty rzeczowe trzykrotnie a koszty osobowe - dziesięcokrotnie. Z kolei placówki mBanku mają być otwierane przy supermarketach. (s. 6)

BCC ostrzega: przdsiębiorcy uciekną za granicę

Według przedstawicieli Business Centre Club, w Polsce panują mniej dogodne niż gdzie indziej warunki do prowadzenia firmy. O inwestorów zagranicznych agresywniej walczą Słowacja i Węgry. Wkrótce prawdopodobnie także część polskich firm przeniesie działalność np. na Słowację. BCC postuluje ulogicznienie i uproszczenie przepisów podatkowych oraz uproszczenie i przypieszenie prywatyzacji. (s. 8)

Dług publiczny zbliża się do 60% PKB

Według IBnGR, deficyt budżetowy w 2003 roku osiągnie 5,7% PKB. Gdyby zaliczki na fundusze strukturalne, które pojawią się w czerwcu, nie zotały wykorzystane, to deficyt może osiągnąć nawet 6% PKB. Zdaniem przedstawicieli PKB w br. dług publiczny przekroczy 50% PKB, a w roku przyszłym osiągnie pułap 53-54% PKB. zdaniem IBnGR, nowy minister gospodarki nie rozluźnia politykę fiskalną. (s. 8)

RZECZPOSPOLITA

Inflacja: żywność nadal tanieje

W 2003 roku inflacja w Polsce wyniesie od 1,5 do 1,6% - prognozuje Departament Analiz i Statystyki Ministerstwa Finansów. W lipcu wskaźik cen konsumpcyjnych oibniży się o 0,2 punkty proc. w porównaniu z czerwcem. W II połowie lipca ceny zywności spadły o 2,2% w porównaniu z II połową czerwca br., a wobec I połowy lipca obniżyły się o 1,6%. (s. B 2)

Ograniczenia zgodne z prawem?

Od 1 stycznia 2004 roku TP Sa wprowadzi nowy plan taryfowy dla najmniej zamoznej grupy klientów. Jego użytkownicy nie będa mogli jednak korzystać z usług innych operatorów. Przedstawiciele TP SA tłumaczyli to następująco: chcemy utrzymać bazę abonencką, ale nie chcemy subsydiować konkurencji. TP SA szacuje, że z pakietu oszczędnego do nowego pakietu socjalnego trafi ok. 0,9 mln osób. (s. B 3)