Piątkowy Przegląd Prasy

Polscy operatorzy nie muszą na razie specjalnie obawiać się British Telecom, choć walka o klientów biznesowych może się zaostrzyć. Bank BPH prowadzi przetarg na outsourcingową obsługę komputerów, ale torpedują go pracownicy. , zaś o kontrakt walczą m.in Computerland i Softbank. Bitwa o wartą 80 mln zł sieć teleinformatyczną dla resortu sprawiedliwości wkracza w decydującą fazę. Tetra i C2, warte 4 mld zł systemy łączności służb i zarządzania kryzysowego, są technicznie domknięte - spółki czekają na finał negocjacji. Google to ostatni bastion oporu przed dyktatem Microsoftu.

PULS BIZNESU

BT wkracza do gry

British Telecom (BT) chce wprowadzić na nasz rynek siedemnaście typów usług, m.in. rozwinąć działania w zakresie call center. BT chce dostarczać usługi już istniejącym centrom obsługi telefonicznej oraz tworzyć nowe. Kolejnym elementem oferty będzie "meet me conference" - konferencje za pośrednictwem sieci telefonicznej między wieloma krajami.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=308369 (dostęp płatny)

BPH chętny na outsourcing?

Coraz więcej banków rozważa outsourcing, czyli oddanie w obsługę na zewnątrz, informatyki. Nad podobnym projektem pracuje BRE Bank. Okazuje się, że jego śladem poszedł Bank BPH. Jak dowiaduje się nieoficjalnie PB, bank ogłosił przetarg na oddanie w outsourcing zarządzania komputerami. Wśród firm walczących o kontrakt wymienia się Computerland, CSS, Softbank i Ster-Projekt. Ma być to wstęp do zakrojonej na znacznie szerszą skalę operacji.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=308415 (dostęp płatny)

Telekomunikacja kontratakuje

Resort sprawiedliwości już niedługo może wybrać wykonawcę wartego około 80 mln zł projektu sieci teleinformatycznej dla sądów, prokuratur i więzień. W grze jest czterech rywali: Telekomunikacja Kolejowa z najniższą ofertą, Crowley z Tel-Energo i ATM, TP oraz Polkomtel. Ostatnia oferta nie będzie się liczyć z powodu zbyt wysokiej ceny, pierwsza - Telekomunikacji Kolejowej jest - według informacji dziennika - także skazywana na porażkę z powodu złych kalkulacji cen. Walka rozegra się więc między TP a konsorcjum Crowleya, Tel-Energo i ATM.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=308371 (dostęp płatny)

Tetra i C2 dopięte

Zakres i założenia techniczne projektów Tetra (system łączności służb mundurowych) i C2 (zarządzania kryzysowego) zostały uzgodnione z rządem. Trwają uzgodnienia międzyresortowe dotyczące obu systemów - poinformowali wczoraj przedstawiciele spółek Tetra System Polska (TSP) i C2.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=308380 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Tetra już gotowa

Budowa specjalnej łączności dla policji i służb ratowniczych w standardzie Tetra jest już gotowa od strony technicznej. Największe zadanie offsetowe firmy Lockheed Martin ma wartość przekraczającą 700 mln USD. Uruchomienie systemu może w kraju podnieść poziom bezpieczeństwa i dać zajęcie kilku tysiącom pracowników firm informatycznych, budowlanych i instalatorskich.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040827/ekonomia/ekonomia_a_5.html

Hakerzy szkodzą niezabezpieczonym

W Polsce wykryta została 100-osobowa grupa hakerów, która włamywała się m.in. do komputerów w Australii, USA, W. Brytanii. Takich przypadków jest coraz więcej. Wygląda na to, że hakerzy są o krok przed producentami zabezpieczeń, że trudno nadążyć z technologiami chroniącymi przed takimi atakami?

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040827/ekonomia/ekonomia_a_17.html

GAZETA WYBORCZA

BT wchodzi na polski rynek

Brytyjski operator otworzył w Warszawie oddział, który w przyszłości stanie się centrum marketingowym BT na cały region Europy Środkowo-Wschodniej. Ma się tam mieścić zespół sprzedaży i usług, Koncern będzie oferować w naszym kraju infrastrukturę telekomunikacyjną, zarządzanie aplikacjami i obsługiwać telefoniczne centra obsługi klientów (tzw. call center). Firma przejęła już obsługę call center jednego z największych producentów komputerów na świecie koncernu HP.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,2252345.html

Trwa ekspansja komunikatorów internetowych

Komunikatory internetowe są używane coraz bardziej masowo. I coraz częściej stają się narzędziem pracy w biznesie - wynika z najnowszego badania rynku amerykańskiego.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,49621,2251866.html

WPROST

Złowić sukces

Udało się! - wykrzyknął do słuchawki w czwartek 19 sierpnia Sergey Brin, współwłaściciel koncernu Google. Na dłuższą rozmowę nie miał czasu, bo na wieść o pierwszych notowaniach akcji na Nasdaq obległy go tłumy reporterów.

http://www.wprost.pl/ar/?O=65420&C=57