Piąty Pajączek

Po długiej, ponad półtorarocznej przerwie, dostępna jest nowa, mocno zmodyfikowana wersja najpopularniejszego polskiego edytora HTML - Pajączek 5 NxG. Program, wyposażony w szereg nowych, wspomagających pracę webmastera, funkcji można pobrać w dwóch wersjach: Professional i Standard.

Pierwszą, widoczną nowością jest odmłodzony interfejs graficzny, oferujący duże możliwości dostosowania wyglądu programu do potrzeb użytkownika. Zmianie uległy także układ i zawartość menu głównego oraz poszczególnych pasków narzędzi.

Wśród kilkudziesięciu nowości w Pajączku 5 NxG najważniejsze to:

- udoskonalony klient FTP (dostępny w zakładce Moje serwery FTP), pozwalający na edycję dokumentów bezpośrednio na serwerze, czy automatycznie synchronizujący zawartość serwera i komputera lokalnego; dodatkowo umożliwia pracę offline z plikami na serwerze dzięki zastosowaniu specjalnej obsługi pamięci podręcznej (cache) serwera FTP.

- graficzny tryb tworzenia stron WWW (tzw. WYSIWYG) - do tej pory w Pajączku kod HTML powstawał jedynie w trybie tekstowym;

- funkcje Inspektów znaczników oraz CSS, ułatwiające pracę z różnymi językami znaczników (XHTML, XML, SVG, MathML, itp.) oraz kaskadowymi arkuszami stylów;

- zakładka Języki programowania, zawierająca zestawy definicji dla różnych języków programowania;

- nowe Makrokody (następca Makroznaczników z Pajączka 2000) z możliwością wykorzystania zmiennych i bloków;

- ulepszone kolorowanie składni, z możliwością tworzenia własnych schematów składni i przełączania się pomiędzy nimi;

- wsparcie dla języków HTML, PHP, CSS, JavaScript i VBScript, ASP, w tym rozbudowane funkcje tworzenie dynamicznego kodu i pomocy kontekstowej.

- narzędzia sprawdzania pisowni, w tym sygnalizowanie błędów.

Istotną zmianą w Pajączku 5 NxG jest utworzenie dwóch linii programu: Professional oraz Standard. Pierwsza jest przeznaczona dla profesjonalistów i dostarczana z licencją na wykorzystanie komercyjne. Jej cena wynosi 229 zł. Znacznie tańsza wersja Standard jest adresowana do użytkowników domowych. Trzeba za nią zapłacić jedynie 49 zł, ale nie posiada ona wielu zaawansowanych narzędzi, licencja tej wersji nie pozwala na wykorzystanie programu do wykonywania prac komercyjnych.

Pliki do pobrania:

Professional:

http://www.pcworld.pl/ftp/program.asp?id=171&sys=pc

Standard:

http://www.pcworld.pl/ftp/program.asp?id=172&sys=pc