Pic3D - zamień "zwykły" LCD w wyświetlacz 3D

Firma Global Wave zaprezentowała interesujące rozwiązanie o nazwie Pic3D, dzięki któremu można samodzielnie przerobić ekran LCD (m.in. iPhone'a i iPada) w wyświetlacz 3D. Co interesujące, powstająca dzięki niemu "głębia" jest widoczna bez potrzeby zakładania okularów.

Technologie pozwalając na wyświetlanie "trójwymiarowego" obrazu coraz częściej goszczą w naszych domach, gdyż obecnie nie trzeba już wydawać potężnej kwoty, aby zakupić telewizor 3D. Na rynku, również naszym, zaczęły się też pojawiać smartfony pozwalające na wyświetlanie obrazu 3D, który można obserwować bez potrzeby zakładania specjalnych okularów. Przykładem takiego urządzenia jest chociażby wprowadzony właśnie do oferty sieci Plus smartfon LG Swift 3D.

Czy jest jednak inne wyjście niż zakup nowego "trójwymiarowego" smartfona, aby móc pochwalić się przed znajomymi i zaprezentować im obraz 3D? Tak. Tego typu możliwości oferuje bowiem rozwiązanie firmy Global Wave, którego nazwa brzmi Pic3D.

Jak to działa?

Pic3D ma postać giętkiej przezroczystej "nakładki", którą umieszcza się na "zwykłym" ekranie LCD iPhone'a. Rozwiązanie to wykorzystuje metodę soczewkową (lenticular lens), czyli jedną z technik autostereoskopowych (należy do nich również bardzo popularna technika bariery paralaksy (Parallax barier)) pozwalających na uzyskanie efektu 3D bez potrzeby zakładania specjalnych okularów.

Pic3D składa się więc z macierzy cylindrycznych soczewek, które mają za zadanie kierowanie obrazu z pikseli należących do sąsiednich linii do lewego lub prawego oka. Dzięki temu uzyskuje się efekt głębi, który oczywiście zależy od punktu obserwacji. Producent "nakładki" przekonuje jednak, że oferuje ona kąt widzenia sięgający 120 stopni. Twierdzi ponadto, że zapewniany przez nią współczynnik przepuszczalności światła to 90 %.

Aby skorzystać z "trójwymiarowych" możliwości Pic3D, należy ze strony producenta pobrać specjalne oprogramowanie. Współpracuje ono z filmami, które dostępne są w formacie prezentującym dwa obrazy obok siebie. Global Wave twierdzi, że bez problemu powinniśmy mieć także możliwość odtwarzania tego typu treści zamieszczonych w serwisie YouTube.

Co ważne, z Pic3D mogą korzystać nie tylko posiadacze iPhone’ów. Firma Global Wave przygotowała bowiem serię różnych "nakładek", składającą się z następujących wersji:

- 12,1-calowej o rozdzielczości 1280 × 800 pikseli

- 15,6-calowej o rozdzielczości 1366 × 768 pikseli

- 21,5-calowej o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli

- 23-calowej o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli

- przystosowanej do współpracy z iPadem i iPodem touch.

"Nakładka" Pic3D trafi na rynek w sierpniu. Początkowo będzie ją można kupić jedynie na stronie producenta w cenie od 25 USD (za wersję dla iPhone’a) do 186 USD (za wersję 23-calową).

__________

Warto byłoby zobaczyć jak opisane rozwiązanie sprawuje się w praktyce. Jeżeli jednak nawet nie jest z tym najlepiej cieszy fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej propozycji zmierzających do zapewnienia możliwości oglądania obrazu 3D bez potrzeby zakładania okularów. Z pewnością bowiem sporej części z nas siadanie przed telewizorem z tego typu dodatkiem na nosie (nawet jeżeli jest on "pasywny") wydaje się zupełnie bezcelowe.

A jaka jest Wasza opinia na ten temat?