PictureShow 3 - a jednak żyje

Ulead sprawił wszystkim niespodziankę, serwując kolejną wersję znakomitego programu authoringowego PictureShow, jednego z najlepszych narzędzi w swojej klasie na rynku.

Ulead CD & DVD PictureShow 3 Deluxe to ważna aktualizacja dla dotychczasowych posiadaczy tego programu. Po wejściu na rynek DVD MovieFactory 3, które wchłonęło wiele funkcji PictureShow, wielu obserwatorów spodziewało się zakończenia tej linii rozwojowej. Tymczasem programiści Uleada ostro popracowali i zaoferowali mocno odmieniony program, przypominający zresztą nieco interfejsem produkty Roxio. To oczywisty ukłon w stronę rynku konsumenckiego, gdzie ceni się narzędzia nie tylko proste w działaniu i efektywne, ale też z nieco "bajeranckim" wyglądem.

PictureShow z efektami

Sama procedura zmieniła się niewiele, ale w obecnej wersji program zawiera uproszczony, wyraźnie sygnalizowany cyframi w interfejsie, trzystopniowy proces tworzenia płyty - &Organize&, &Theme&, &Burn&, czyli organizowanie zestawów slajdów, wybieranie tematu menu z dodatkowymi efektami specjalnymi i wypalanie.

Najwięcej zmian zaszło na drugim etapie, gdzie tworzony jest interfejs płyty. Wprowadzono symulację ruchu kamery, czyli Pan & Zoom, pozwalającą wyświetlać elementy menu z jednoczesnym przybliżaniem i oddalaniem kamery oraz przesuwaniem kadru. To samo dotyczy pojedynczych obrazów wyświetlanych podczas pokazów slajdów, zdefiniowanych w pierwszym etapie. Warto zauważyć funkcję Smart Relink, automat sprawdzający, czy nie zostały zagubione lub przesunięte zdjęcia wchodzące w skład pokazu - program sam wyszukuje wtedy na dysku brakujący element.

Tło menu także może się zmieniać, za co odpowiada wybrany filtr. Co interesujące, tłem może być nie tylko statyczny obraz, ale i plik wideo. Cały pokaz może być też poprzedzony tzw. intro, czyli plikiem wideo wprowadzającym w tematykę prezentacji.

Na etapie wypalania (VCD, SVCD lub DVD+RW podwójnej gęstości, czyli 8,5 GB) można jeszcze zaprojektować w specjalnym edytorze i wydrukować (najlepiej na kolorowej drukarce atramentowej) naklejki na płytę.

Niestety, nie poprawiono usterki związanej z wprowadzaniem polskich liter do menu i w napisach na zdjęciach - wprawdzie program je akceptuje, ale napisy trzeba wklejać przez schowek za pomocą skrótów klawiaturowych [Ctrl C], [Ctrl V].

Zauważa się też spore wymagania sprzętowe programu - maszyna taktowana z częstotliwością 1 MHz i pamięcią 256 MB wprawdzie z powodzeniem wystarcza, ale praca w takich warunkach nie jest komfortowa. Niestety, współczesne multimedia wymagają do naprawdę wygodnej pracy dwukrotnie lepszych maszyn.

Autorzy programu postawili na łatwość i praktyczność, cedując wiele typowych funkcji na PictureShow - użytkownikowi wystarczy w zasadzie zmodyfikowanie domyślnych ustawień prezentacji. Nawet przejścia i dostosowanie tła muzycznego do długości pokazu następuje automatycznie. Na internetowej stronie producenta znajdują się bezpłatne dodatkowe tematy menu do pobrania.

PhotoExplorer z kalendarzem

Razem z PictureShow producent dostarcza odnowioną przeglądarkę i organizatora grafik PhotoExplorer, w wersji 8.5. Jest w nim okno Easy Access Window, wyświetlające podczas startu listę typowych zadań. Ilustracje można grupować w albumy, pojawiła się też modna ostatnio funkcja kalendarza, dzięki której łatwo dotrzeć do plików utworzonych w danym roku, miesiącu czy dniu.

Inne nowości to narzędzia do automatycznego poprawiania usterek na zdjęciach (np. koloru czy kontrastu) i możliwość wycinania niepotrzebnych fragmentów z plików wideo. Ciekawostką jest funkcja generowania pliku wideo z fotografii (formaty AVI i MPEG), co może posłużyć do przygotowania symulowanego wideo z serii szybkich ujęć zrobionych nowoczesnym, cyfrowym aparatem fotograficznym.

Producent Ulead Systems

Informacje http://www.ulead.com

Cena 50 USD (wersja pełna), 35 USD (aktualizacja)


Zobacz również