Pięć aplikacji, które zadbają o optymalne działanie systemu

System operacyjny Windows zbiera podczas swojej aktywności wiele elementów, które pozostają w jego zasobach. Dobrym przykładem klucze w rejestrze - powiązane są one z grami i programami, a gdy użytkownik odinstaluje dane aplikacje, klucze te niepotrzebnie zostają zachowane, zaśmiecając system. Jak usunąć te wirtualne śmieci oraz poprawić wydajność systemu? Oto pięć darmowych aplikacji, które mają to właśnie za cel.


CCleaner

CClenaer to jedna z najpopularniejszych aplikacji przeznaczonych do czyszczenia komputera. Sukces swój zawdzięcza między innymi przejrzystemu interfejsowi, w którym odnajdzie się nawet osoba pierwszy raz w życiu używająca takiego narzędzia. Użytkownik może usunąć śmieci pozostawione przez programy, przeglądarki internetowe i gry, a także przeszukać rejestr, aby znaleźć w nim zbyteczne i uszkodzone klucze, a następie je usunąć. Ponadto znajdują się tu opcje wyboru aplikacji uruchamianych z systemem oraz deinstalacji znajdujących się w nim programów. Trzeba jednak uczciwie zauważyć, że mimo ogromnej popularności CCleaner spotyka się także z wieloma głosami krytycznymi - wielu użytkowników twierdzi, że nie jest to najwydajniejsze narzędzie tego typu.

CCleaner w działaniu

CCleaner w działaniu

Kingsoft PC Doctor

Kingsoft PC Doctor to narzędzie z całkowicie odmiennym interfejsem niż poprzednik. Na "dzień dobry" wita użytkownika ekran z wyliczeniem, jak szybko uruchamia się jego system i oceną czasu, a także informacjami, co na to wpływa oraz ile problemów zostało wykrytych. W trzech wygodnych zakładkach zebrano opcje nie tylko usuwania śmieci, ale również i optymalizacji systemu operacyjnego. Użytkownik ma także wgląd w informacje o tym, jakie aplikacje pochłaniają najwięcej zasobów procesora oraz pamięci RAM, może ustalić, co ma włączać się wraz z systemem oraz zobaczyć największe pliki, jakie zajmują miejsce na dysku twardym. Niestety, dużym minusem tego narzędzia jest fakt, że nie pojawiają się nowe wersje, jeśli jednak używa się ciągle takich systemów jak Vista, XP czy 7, może skutecznie pomóc.

Kingsoft PC Doctor

Kingsoft PC Doctor

Glary Utilities

Oprogramowanie Glary Utilities to zestaw narzędzi zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Operacje czyszczenia i optymalizacji można dokonać za pomocą jednego kliknięcia, jeśli ktoś jednak woli mieć pełną kontrolę, może samodzielnie poustawiać wszystkie opcje działania zgromadzonych tu narzędzi. Znajdują się w nich m.in. opcje defragmentacji dysku, podziału dużych plików na mniejsze, szyfrowania danych czy zacieranie śladów aktywności w sieci i na komputerze. Dzięki temu można nie tylko zoptymalizować system, ale dokonać w nim wielu użytecznych zmian.

Glary Utilities

Glary Utilities