Pięć mikronów ciaśniej

Via Technologies zamierza wyprzedzić Intela w uruchomieniu seryjnej produkcji układów wykonanych w technologii 0,13 mikrona.

Via Technologies może wyprzedzić Intela w uruchomieniu seryjnej produkcji procesorów wykonanych w technologii 0,13 mikrona. Przedstawiciele firmy poinformowali, iż Taiwan Semiconductor Manufacturing, wytwarzający układy dla VIA, wyprodukował już próbne partie płytek krzemowych w technologii 0,13 mikrona, które posłużą do produkcji najnowszych procesorów tajwańskiej firmy.

Obecnie większość dostępnych na rynku układów jest wytwarzana w technologii 0,18 mikrona. Należą do nich m.in. procesory Celeron, Pentium III, Pentium 4, Cyrix III oraz Athlon i Duron. Według oficjalnych wypowiedzi Intela, firma ta zamierza uruchomić produkcję procesorów w technologii 0,13 mikrona w II lub III kwartale przyszłego roku. Próbną produkcję takich układów AMD rozpocznie w IV kwartale 2001 r.

"Niedługo rozpoczniemy produkcję nowych układów Cirix III wykonanych w technologii 0,15 mikrona. W II kwartale przyszłego roku zamierzamy wprowadzić na rynek pierwsze procesory Cyrix wykonane w architekturze 0,13 mikrona. Nie ukrywamy, iż chcemy być pierwszą firmą na rynku, która rozpocznie seryjną produkcję chipów w tej technologii" - powiedział Richard Brown z VIA.