Pięć najlepszych darmowych programów do hurtowej edycji grafiki

Dzięki cyfrówkom z wakacji potrafimy przywieźć już nie kilkadziesiąt, ale kilkaset, a nawet kilka tysięcy zdjęć. Wiele z nich wymaga jednak obróbki: poprawienia kolorów, kontrastu czy zmiany nazw plików. Sama myśl o pracy z taką ilością danych potrafi wywołać u użytkownika atak paniki. Na szczęście istnieją darmowe programy, które pozwolą nam wykonać operacje, bez otwierania każdego z tysiąca plików oddzielnie.


Mowa o aplikacjach do hurtowej obróbki grafiki. Przydają się one na przykład gdy chcesz zmniejszyć kilka tysięcy zdjęć i opublikować je w Sieci, albo zmienić ich nazwy. Takie funkcje oferuje chociażby Adobe Photoshop.

Jest to jednak program drogi i skomplikowany w obsłudze. Na szczęście w Internecie można znaleźć wiele prostych, darmowych aplikacji - wybraliśmy pięć najlepszych.

FastStone Photo Resizer

Zmienianie rozmiaru każdego obrazka osobno za pomocą klasycznego edytora grafiki jest czasochłonne. Lepiej skorzystać z wyspecjalizowanej aplikacji do hurtowej modyfikacji zdjęć. Jedną z najbardziej przyjaznych jest FastStone Photo Resizer - program jest darmowy dla użytkowników domowych.

Pięć najlepszych darmowych programów do hurtowej edycji grafiki

Ustalanie nowego rozmiaru obrazków w programie FastStone Photo Resizer

Aplikacja składa się z dwóch głównych modułów. Można się między nimi przełączać dzięki panelom u góry okna. "Batch Convert" jest bardziej przydatny. Pozwala na zbiorcze modyfikowanie rozszerzeń plików. Obsługuje takie standardy jak JPG, BMP, GIF, PNG, JP2 i TIF. Ułatwia na przykład kompresowanie dużych TIF-ów do znacznie mniejszych JPG-ów.

Najcenniejsza funkcja ukrywa się jednak pod poleceniem "Use advanced options (resize...)" - "Użyj zaawansowanych opcji (zmień rozmiar...)". Po zaznaczeniu pola wyboru pojawi się dodatkowy przycisk, gdzie można zdefiniować mnóstwo elementów - zmienić rozmiar, obrócić, skadrować, wybrać inną głębię kolorów, wprowadzić poprawki kontrastu czy jasności, a także dodać znak wodny.

Drugi moduł - "Batch rename" - pozwala na hurtowe modyfikowanie nazw plików. Do zdjęć można dodawać takie parametry jak kolejne liczby, nazwę folderu zbiorczego czy datę. Wydajność programu jest imponująca. Zmiana rozmiarów czy nazw 20-25 zdjęć 6-megapikselowych trwa na nowszych komputerach kilkadziesiąt sekund.

Pobierz: FastStone Photo Resizer 2.9

Fotosizer

Pięć najlepszych darmowych programów do hurtowej edycji grafiki

Fotosizer oferuje także zbiorcze dodawanie do zdjęć efektów w rodzaju sepii

Bardzo udana aplikacja, dostępna w polskiej wersji językowej. Fotosizer pozwala w ciągu kilku sekund dodać do obróbki pliki lub całe katalogi. Dzięki poleceniu "Dołącz podkatalogi" można jednocześnie przerabiać tysiące fotografii. Użytkownik jest w stanie wybrać końcowy rozmiar zdjęć, a także dopasować procedurę konwersji dzięki ciekawym opcjom.

Fotosizer pozwala modyfikować nie tylko rozmiar, ale także jakość. Dzięki temu można zmniejszyć rozmiar plików o 20-30 bez poważnej straty jakości. Przydaje się także polecenie "Nie powiększaj jeśli mniejsze", które chroni małe obrazki przez katastrofalnymi dla jakości zmianami. Program potrafi hurtowo nakładać filtry na zdjęcia - wprowadzać efekt sepii czy tworzyć fotografie czarno-białe.

Aplikacja obsługuje jednak stosunkowo mało formatów - BMP, JPG, GIF, PNG, TIF. Użytkownik ma do wyboru kilka prostych wzorców wykorzystywanych do generowania nowych nazw plików. Funkcję tę można łatwo wyłączyć zaznaczając pole wyboru obok polecenia "Użyj tylko jeśli folder inny niż oryginał". W ten sposób da się łatwo zastąpić pierwotne wersje jeśli te nie są już potrzebne.

Fotosizer nie oferuje żadnych zaawansowanych funkcji związanych z kadrowaniem zdjęć czy zbiorczym modyfikowaniem nazw plików. Dzięki temu jest przyjaznym, prostym programem, który na pewno zainteresuje początkujących fotoamatorów.

Pobierz: Fotosizer 1.27.0.470

Image Resizer Powertoy Clone

Pięć najlepszych darmowych programów do hurtowej edycji grafiki

Powertoy Clone wyświetla małe okno z opcjami po wybraniu odpowiedniego polecenia z menu kontekstowego

Wbrew nazwie aplikacja ta nie ma nic wspólnego z wydawanymi dawno temu przez Microsoft dodatkowymi programami dla systemu Windows XP. Powertoy Clone jest nie tylko darmowy, ale także open-source'owy. W przeciwieństwie do oryginału działa w systemach Vista i Windows 7, także w tych 64-bitowych.

Standardowe okno aplikacji pozwala jedynie wybrać jedną z kilku typowych rozdzielczości. Dopiero w dodatkowych ustawieniach można doprecyzować parametry jakości. Program obsługuje jednocześnie większość popularnych formatów graficznych systemu Windows.

Największą zaletą Image Resizera jest pełna integracja z menu kontekstowym. Wystarczy kliknąć jakiś element (czy też zaznaczyć z klawiszem Control więcej fotografii), a następnie nacisnąć prawy klawisz myszy. Oprócz znanych poleceń ("Otwórz", "Edytuj" czy "Obróć...") pojawi się kolejne - "Resize Pictures". Wywołuje ono panel z opcjami i umożliwia przeprowadzenie konwersji.

Zaawansowane ustawienia Powertoya Clone pozwalają użytkownikowi na podjęcie decyzji o losie oryginalnych zdjęć (można je automatycznie usunąć po udanej zmianie rozmiaru). Istnieje też wspomniana już wyżej opcja "Make pictures smaller but not larger". Dzięki temu fotografie mniejsze od podanych parametrów nie będą powiększane.

Pobierz: Image Resizer PowerToy Clone 2.0 for Windows XP 32 bit

Pobierz: Image Resizer PowerToy Clone 2.0 for Windows XP 64 bit Vista and 7