Pięć najważniejszych wystąpień Steve'a Jobsa w ciągu dekady

Marka Apple oraz jej przełomowe urządzenia takie jak np. smartfon iPhone znane są na całym świecie. Przypominamy pięć wystąpień Steve'a Jobsa, na których zaprezentował on najważniejsze rozwiązania ostatniej dekady.


Apple to firma, która miała i ma ogromny wpływ na rynek technologii konsumenckiej. To właśnie ona zaprojektowała urządzenia i rozwiązania, które zmieniły życie milionów ludzi. Oczywiście można jej mieć za złe różne rzeczy takie, jak np. podejście do otwartości oprogramowania. Nie można jej jednak odmówić innowacyjności oraz tego, że to właśnie ona wytycza kierunki, którymi podążają inni producenci.

Oczywiście sukcesy rynkowe Apple zawdzięcza wielkiej postaci jaką z pewnością jest Steve Jobs, który był już uznawany przez renomowany magazyn Fortune za "dyrektora dekady", natomiast ostatnio wspiął się nawet na trzecie miejsce na liście "Bohaterów Inżynierii" pokonując m.in. takie "nazwiska" jak Nikola Tesla, Isaac Newton czy Albert Einstein.

Zobacz również:

  • Najlepsze gry i aplikacje dla dzieci na iPhone'a i iPada. Nauka i zabawa na wyciągnięcie ręki
  • Apple straciło ważne ogniwo. iPhone już nigdy może nie być taki sam

Oczywiście ranking ten jest dosyć nietypowy, gdyż Jobs ma raczej niewiele do czynienia z inżynierią. Pokazuje jednak, jak jest on ceniony przez młodych ludzi.

Jeden z elementów, który Jobs i Apple doprowadzili do perfekcji, to otoczka związana z wprowadzaniem nowych produktów na rynek. Najważniejsze projekty są tak ściśle chronione, że trudno o jakikolwiek wyciek informacji na ich temat. Pracownicy, którzy się nimi zajmują muszą stosować przemyślne środki bezpieczeństwa, z którymi być może nie mają nawet do czynienia osoby pracujące w kwaterze głównej CIA w Langley.

To wszystko powoduje, że miesiącami przed wprowadzeniem na rynek jakiegoś oczekiwanego urządzenia, krążą różne spekulacje na jego temat. Przekłada się to oczywiście na wzrost zainteresowania nowym produktem Apple, w czym ogromny udział mamy również my, dziennikarze serwisów zajmujących się tematyką IT.

Kolejnym istotnym elementem udanego marketingu, jaki prowadzi Apple, są konferencje, które firma organizuje, aby przedstawić nowe rozwiązania. Ogromnie ważnym jej elementem jest tzw. "keynote", czyli słynne już wystąpienie otwierające konferencję. Oczywiście, z małymi wyjątkami, prowadzi je zawsze sam Steve Jobs.

Biorąc to wszystko pod uwagę, raczej nie powinno nikogo dziwić, że znajdują się na świecie osoby, które aby kupić np. nowego iPhone’a, potrafią przez kilka dni koczować wcześniej przed sklepem Apple.

Poniżej przedstawiamy pięć wystąpień Steve'a Jobsa z ostatnich dziesięciu lat, w których zaprezentował on najbardziej przełomowe rozwiązania.

Miejsce V: Jobs informuje o przejściu na procesory Intela (WWDC, 2005)

Przejście z procesorów PowerPC na procesory Intela utorowało drogę dla takich marek jak MacBook Pro i iMac Core Duo, które pojawiły się na rynku w 2006 roku.

"Kiedy patrzymy na Intela, mamy świetną wydajność, ale również mamy coś więcej, co jest dla nas bardzo istotne. Tak samo jak wydajność, istotne jest zużycie energii" - powiedział podczas "keynote" Jobs.

Współpraca pomiędzy obiema firmami trwa do dzisiaj, co skutkuje wprowadzaniem na rynek tak docenianych przez konsumentów komputerów, jak np. MacBook Air.

Miejsce IV: Uruchomienie sklepu App Store (iPhone Software Roadmap, 2008)

Z początku nie wyglądało na to, że nowa usługa będzie czymś tak ważnym na rynku mobilnych urządzeń, takich jak smartfony. Okazało się jednak, że był to strzał w dziesiątkę, który doczekał się naśladowców w postaci np. Android Market.

Obecnie rynek aplikacji oferowanych online jest przeogromny. Według firmy analitycznej Gartner, w tym roku dostarczył on 15,1 miliarda przychodów, czyli o 190% więcej niż rok wcześniej. Gartner podaje również, że w obecnym roku pobranych zostanie w sumie aż 17,7 miliarda aplikacji, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2010 (pobrano wówczas 8,2 milarda aplikacji). W sumie do 2014 roku ze sklepów typu App Store pobranych ma zostać 185 miliardów mobilnych aplikacji!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: