Pięć pytań dla kandydatów do pracy w IT

Do 20 września 2014 roku trwają targi IT Career Expo, gdzie każdy może znaleźć wymarzoną pracę w IT. Jednak zanim to tego dojdzie, warto najpierw znaleźć odpowiedzi na pięć pytań.

Odpowiedzi te pozwolą określić, czy dana praca spełni oczekiwania kandydata. Powstały one dzięki pracy Gregga Diamanta, który konsultował się z trzydziestoma firmami szukającymi pracowników z branży IT. Według niego o takie właśnie rzeczy powinno pytać się pracodawcę.

1 - Jak będzie wyglądać mój przeciętny dzień roboczy?

Czasem opisywana praca zapowiada się w teorii wspaniale, jednak często w praktyce okazuje się całkiem inna od wymarzonej. Aby nie było nieporozumień i rozczarowań, warto spytać pracodawcę, jak wygląda przeciętny dzień na danym stanowisku. Warunki pracy mogą być różne i nie każdemu pasować - np. osoba lubiąca pracę w zespole może otrzymać samodzielne stanowisko i spędzać większość czasu samotnie.

Zobacz również:

  • Jesteś entuzjastą Notion? Dołącz do polskiej społeczności podczas oficjalnego launchu Notion Polska

2 - Czy w tej pracy będę mógł użyć umiejętności, które znam?

Warto upewnić się, że dane stanowisko współgra z tym, co naprawdę umie kandydat. Dodatkowo zainteresowany pracą powinien także sprawdzić, czy na tej pozycji będzie w stanie nie tylko wykazać swoje zdolności, ale i nauczyć się czegoś nowego.

Sprawdź oferty wirtualnych targów pracy!

Pięć pytań dla kandydatów do pracy w IT

3 - W jakich obszarach IT będę działać?

W dzisiejszych czasach technologie gwałtownie rozwijają się, nieraz łącząc ze sobą różne dziedziny. Przykładem choćby smartfony - połączenie urządzenia telekomunikacyjnego i smartfona. Warto zatem wiedzieć, czy dane stanowisko będzie wymagało choćby podstaw wiedzy w innych dziedzinach, a jeżeli tak, czy pracodawca może zapewnić jakieś szkolenia, pozwalające na lepsze wykonywanie obowiązków?

4 - Jakie jest sedno tej pracy?

W odpowiedzi na to pytanie kryje się nie tylko zestaw obowiązków dla pracownika, ale i podgląd firmy na całą branżę IT - czy jest ona nastawiona na kopiowanie tego, co już ma, czy też chce odkrywać nowe obszary IT, ulepszać je, itp. W skrócie - jak bardzo jest ambitna? Pozwoli to zarazem określić, jak wiele możesz osiągnąć w takiej pracy. Doświadczenie w pracy nad nowymi rozwiązaniami i technologiami może stanowić cenny wpis w CV.

5 - Jak bardzo firma pasuje do branży IT?

Patrz na firmę w szerszej perspektywie - czy dział IT jest z nią ściśle zintegrowany, czy też świadczy tylko usługi outsourcingowe? W przypadku ścisłej integracji istnieje większe pole do popisu, można być także bardziej efektywnym i więcej się nauczyć.

Jeżeli chcecie zadać te pytania pracodawcom, zapraszam na IT Career Expo - to jedyne w swoim rodzaju wirtualne targi pracy, gdzie można znaleźć zatrudnienie u największych firm na rynku! Dodatkową atrakcją jest konkurs, w którym wygrać można m.in. tablet Lenovo Yoga B6000 QC!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: