Pięć razy ostrzej

Filmy, które kręcimy można porównać do niektórych gatunków wina - z czasem nabierają coraz większej wartości. Oglądanie ich po wielu latach może dostarczyć wielu emocji. Warto więc zarejestrować je w technologii, która w ciągu najbliższych lat będzie jedynym i oczywistym standardem, który teraz nazywamy High Definition. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kamery, nie masz wyjścia. Dziś jedynym słusznym wyborem będzie sprzęt nowej generacji, który obsłuży wideo w formacie HD.

Jak na ekranach doskonałych telewizorów Full HD będą się prezentowały nasze dzisiejsze nagrania? Jak wypadną w konfrontacji z powszechnymi już filmami i programami emitowanymi w HD? Delikatnie mówiąc słabo, gdy podczas analizy nagrań z testowanych kamer HD włączyliśmy sceny nagrywane w ubiegłym roku za pomocą kamer DV o standardowej rozdzielczości, odnieśliśmy wrażenie, że oglądamy filmy zarejestrowane sprzętem z innej epoki. Nie oznacza to jednak, że sprzęt dostępny obecnie osiągnął już szczyt możliwości jakie daje technologia HD i jakość dziś rejestrowanych filmów będzie budzić zachwyt za 20 lat.

Dobrego trudne początki

Technologia HD daje ogromne możliwości. W naszym przekonaniu jeszcze nie wykorzystujemy jej w pełni. Oczywiście telewizory Full HD wyświetlają ponad 2 miliony pikseli, a kamery są je w stanie rejestrować. Problem nie leży jednak w rozdzielczości matryc służących do odtwarzania czy rejestracji obrazu. Wciąż borykamy się z pewnymi trudnościami, szczególnie jeśli chodzi o wydajność komputera, który powinien posłużyć nam do obróbki i montażu nagrania HD. Niestety, filmy HD to potężne wyzwanie nawet dla najwydajniejszych komputerów. Wynika to oczywiście z ogromnej ilości danych, jakie w czasie rzeczywistym musi obrabiać procesor komputera. Rozdzielczość 1920x1080 pikseli zawiera w sobie aż pięciokrotnie więcej pikseli niż aktualnie standardowa rozdzielczość wideo (720x576 pikseli).

Pięć razy ostrzej

Jedna z najlepszych kamer wideo HD Canon HG21 wyposażona jest zarówno w twardy dysk jak i slot na karty pamięci

Komputer musi się zatem sporo natrudzić, aby sprawnie operować taką ilością danych cyfrowych. Pomocną dłoń podczas kodowania wideo podają procesorom głównym układy instalowane na kartach graficznych. Rozwijane od dłuższego czasu technologie CUDA (NVIDIA) i Firestrem (ATI) do kodowania plików wideo (także HD) zaprzęgają procesor graficzny nie tylko tych najszybszych, ale nawet o wiele słabszych kart instalowanych w notebookach. Procesory graficzne idealnie nadają się do przetwarzania wielowątkowego, co w praktyce owocuje zmniejszeniem czasu kodowania filmów nawet 10-krotnie w porównaniu do sytuacji, gdy operację taką przeprowadza wyłącznie CPU.

Kasety - na pamiątkę

Pięć razy ostrzej

Panasonic SD200 nagrywa filmy wyłącznie na kartach pamięci SD/SDHC. Na szczęście aktualnie ceny tych nośników są wyjątkowo niskie

W kamerach wideo najnowszej generacji nie ma kaset DV. Ich duże gabaryty i wrażliwość na częstotliwość eksploatacji (uszkodzenia mechaniczne), nie sprawdziłyby się w kamerach konsumenckich, których atutem mają być małe gabaryty. Większość kamer HD ma wbudowaną pamięć flash o pojemności od 8 do 32 GB. Można też stosować dodatkowe karty pamięci (SecureDigital bądź MemoryStick), co będzie atrakcyjne dla osób dużo nagrywających. Na szczęście ceny kart pamięci o dużych pojemnościach są niskie. Niektóre kamery, szczególnie dotyczy to droższych modeli wyposażane są we wbudowane dyski twarde o dużych pojemnościach - 60 do 120 GB. Takie wyposażenie pozwala na wielogodzinne nagrania w najwyższych dostępnych trybach HD. Kamery takie są jednak zazwyczaj większe niż modele bez dysków, a co za tym idzie więcej ważą, stając się dodatkowym balastem podczas podróży. Trzeba także pamiętać, że dyski twarde zawierają elementy mechaniczne, więc należy się z taką kamerą delikatnie obchodzić, aby przypadkowo nie uszkodzić cennego nośnika. Producenci przenośnych urządzeń wyposażonych w HD stosują różnego rodzaju zabezpieczenia.

Pięć razy ostrzej

Sony HDR-CX106 to jeden z najnowszych modeli lidera rynku kamer HD. Jej atutem są małe rozmiary i waga oraz stosunkowo atrakcyjna cena

Jednym z nich jest dwustopniowa ochrona twardego dysku przed wibracją i wstrząsami. Pierwszy stopień zabezpieczeń polega na zastosowaniu czujnika wykrywającego charakterystyczny wstrząs, powstały na przykład na skutek upuszczania kamery. Impuls z czujnika uruchamia proces wycofywania głowicy poza powierzchnię dysku - co pozwoli ochronić dysk przed zniszczeniem w rezultacie lądowania głowicy na magnetycznej powierzchni talerza. Drugi stopień zabezpieczeń tworzy mechanizm amortyzatora, chroniący głowicę przez dotknięciem powierzchni dysku, gdy kamera zostanie upuszczona z wysokości mniejszej niż 40 cm.

Pięć razy ostrzej

Toshiba Camileo P30 jest przestawicielem kamer, które mają inną budowę niż większość modeli. Kamera jest wyższa i jednocześnie krótsza, co sprawia, że inaczej trzymamy ją w dłoni.

Które kamery wideo HD wypadają najlepiej w redakcyjnych testach? Dowiesz się tego zaglądając do Rankingu kamer wideo HD PC Worlda