Pięć rzeczy, ktore Windows 8 może "pożyczyć" od Mountain Liona

Choć najnowsze dziecko Apple zbiera różne opinie, da się jednak znaleźć kilka elementów, które chętnie widzielibyśmy w Windows 8.


Wbudowane narzędzie do wysyłania wiadomości tekstowych

Co prawda Mountain Lion nie ma w sobie takiej funkcji, ale udostępnia iMessages. Usługa ta pozwala na przesyłanie wiadomości tekstowych, plików multimedialnych oraz wiadomości grupowych do użytkowników systemu iOS 5, czyli iPhone, iPad, iPod, a także Mountain Lion oczywiście. Wprowadzenie takiej funkcji na ósemce mogłoby się przyczynić do chętniejszego nabywania urządzeń z Windows Phone.

Synchronizacja notatek i przypominanie

Mamy na Windowsie mnóstwo aplikacji do zapisywania notatek, zapamiętywania terminów, synchronizowania danych, organizerów, itp. Jednak są to aplikacje dodatkowe. W Mountain Lionie takie funkcje zostały wbudowane w sam system. Mają znacznie większą funkcjonalność niż OneNote, który jest częścią pakietu Office (a więc również musimy dokupić go osobno). Alternatywą jest, póki co, wciąż rozwijany SkyDrive.

Skydrive

Skydrive

Obsługa głosowa

Mountain Lion posiada obsługę głosową wielu funkcji i aplikacji. W Windows 8 zapowiedziano podobne rozwiązanie, lecz na tym się póki co skończyło.

Powiadomienia

W Windows 8 pojawią się powiadomienia pod postacią okienek pop-up, informujące o nowych wiadomościach, zaplanowanych wydarzeniach i ważnych aktualizacjach. Centrum Powiadomień (Notification Centre) w Mountain Lion ma podobne funkcje wraz z całym szeregiem opcji ich wyboru - można na przykład wyznaczyć skrzynki pocztowe, monitorowane przez Centrum, a także to kto z naszych kontaktów otrzyma status VIP.

AirPlay

AirPlay to funkcja bezprzewodowego odbioru muzyki, zintegrowana z systemami dźwięku jak Denon. Microsoft pracuje już nad odpowiednikiem dla swoich urządzeń - SmartGlass, czyli możliwością synchronizacji danych i dzielenia treści między Xbox 360 a Windows Phone, Windows 8, a także innymi systemami. Prawdopodobnie będą to Android i iOS.

SmartGlass

SmartGlass

Tekst na podstawie artykułu Jareda Newmana, PCWorld.