Pięć technologii, które zmienią nasze życie

USB 3.0, 3DTV, HTML 5, szybsze standardy WiFi i rzeczywistość rozszerzona to technologie, które w przyszłości wkroczą pod strzechy naszych domów. Te bardzo interesujące rozwiązania z pewnością wywrą ogromny wpływ na nasze życie.

Spośród różnych rozwiązań, które w bliższej lub dalszej przyszłości zakorzenią się na rynku kilka wysuwa się zdecydowanie na pierwszy plan. Naszym zdaniem są to USB 3.0, telewizja trójwymiarowa, HTML 5, szybsze standardy WiFi i rzeczywistość rozszerzona. Zapraszamy do zapoznania się z zasadą działania i możliwościami tych technologii.

USB 3.0

USB 3.0, określane także mianem SuperSpeed USB, oferuje możliwość przesyłania danych z prędkością do 4,8 gigabita na sekundę (600 MB/s). Oznacza to dziesięciokrotny wzrost szybkości transmisji w porównaniu do USB 2.0 (Hi-Speed), które zapewnia przepustowość na poziomie 480 megabitów na sekundę (60 MB/s). Jeszcze bardziej spektakularne jest porównanie do USB 1.1 (Full Speed), charakteryzującego się prędkością 12 megabitów na sekundę (1,5 MB/s). W tym przypadku dane transmitowane są bowiem aż 400 razy szybciej.

Zobacz również:

  • Jaki dysk do PS5 wybrać? Doradzamy

Przesłanie 1 GB danych za pośrednictwem USB 3.0 zajmie 3,3 sekundy, w porównaniu do 33 sekund potrzebnych w przypadku USB 2.0. Oznacza to, że skopiowanie dwóch filmów (w domyśle zapisanych na dwuwarstwowych płytach DVD) przy wykorzystaniu USB 3.0 zajmie teoretycznie niespełna minutę.

Coraz częściej porty USB wykorzystywane są do ładowania akumulatorów telefonów komórkowych czy przenośnych odtwarzaczy multimedialnych. Ważne jest więc to, że nowy standard cechuje się także zwiększonym limitem natężenia prądu (z 500mA (0,5A) do 900mA (0,9A)). Warto przy tej okazji przypomnieć, że międzynarodowe stowarzyszenie International Telecommunication Union zatwierdziło pod koniec października standard zakładający stworzenie uniwersalnej ładowarki dla telefonów komórkowych wykorzystującej interfejs micro-USB.

Obecne komputery oferują cały zestaw złączy takich jak Ethernet, USB 2.0, FireWire 400/800 (IEEE 1394a lub 1394b), DVI i/lub DisplayPort czy eSATA. USB 3.0 może je wszystkie (poza pierwszym) z powodzeniem zastąpić. Oznacza to, że zapewnienie komunikacji z różnymi urządzeniami będzie możliwe dzięki zainstalowaniu w komputerze tylko kilku nowoczesnych portów USB 3.0.

Pięć technologii, które zmienią nasze życie

Kamerka internetowa z USB 3.0

Jeff Ravencraft, prezes organizacji USB Implementers Forum (USB-IF) zwraca również uwagę na korzyści jakie niesie za sobą zastosowanie interfejsu USB 3.0 na rynku kamer cyfrowych. Dzięki niemu będą one mogły bez problemu przesyłać nieskompresowany sygnał wideo w jakości Full HD (1080p) z częstotliwością 60 klatek na sekundę. Przykładem takiego urządzenia jest zaprezentowana we wrześniu na targach IDF 3-megapikselowa kamerka internetowa firmy Point Grey, która, dzięki wykorzystaniu wspomnianego interfejsu, przesyła "czysty" obraz do komputera zajmującego się jego kompresją.

Warto również dodać, że już wkrótce do sprzedaży powinny trafić pierwsze płyty główne wyposażone w porty USB 3.0 (np. model GA-P55A-UD4 firmy Gigabyte, który może się dodatkowo pochwalić interfejsem SATA 6.0 Gb/s).

Technologia USB 3.0, póki co, nie cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony producentów sprzętu. Według analityków powinna się ona jednak upowszechnić w przeciągu kilku najbliższych lat. Z pewnością znajdzie ona szerokie zastosowanie na rynku elektroniki konsumenckiej, gdzie, jak podaje Jeff Ravencraft, co roku sprzedaje się około 2 miliardów urządzeń wykorzystujących interfejs USB.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: