"Pięć źle zrozumianych funkcji Visty"

Pod koniec minionego tygodnia Microsoft opublikował w swoim internetowym serwisie dokument pod nazwą "Five Misunderstood Features in Windows Vista", czyli "Pięć źle zrozumianych funkcji Windows Vista". Dokument, który wkrótce "zdjęto" ze strony, traktuje o funkcjach Visty, wzbudzających największe niezrozumienie użytkowników i najbardziej opóźniających migrację do tego systemu.

Wzmianka o artykule pojawia się w wielu serwisach - w tym w oficjalnym blogu Visty - The Windows Experience - gdzie znajduje się nawet link do nieaktywnej strony z dokumentem. Owe pięć funkcji, które spotkały się z największym niezrozumieniem użytkowników, to mechanizm User Account Control, zarządzanie obrazem, sterowniki Display Driver Model, wyszukiwarka Windows Search i architektura 64-bitowa.

Dokument nadal nie jest dostępny online. Microsoft poinformował, że powodem jego "zdjęcia" były pewne nieścisłości w treści, wykryte dopiero po publikacji, jednak nie sprecyzowano, o co dokładnie chodzi. Firma zapewnia jednak, że wkrótce - po korekcie - ma on pojawić się ponownie.

UAC nieprzypadkowo znalazł się na pierwszym miejscu listy (przypomnijmy, że chodzi o system, który wielokrotnie prosi o potwierdzenie każdej bardziej złożonej akcji, co ma zabezpieczać przed uruchomieniem potencjalnie niebezpiecznego programu). Mechanizm jednakże specjalnie zaprojektowano tak, "by niepokoić użytkowników" (co przyznał David Cross z Microsoftu na konferencji RSA 2008).

Trudno odnieść się do treści publikacji, nie mając jej przed oczyma, toteż trzymamy kciuki za sztab PR w Redmond, aby szybko przywrócili dostępność wspomnianego dokumentu.