Piekło zamarzło? Zobacz, co obiecuje Ci Microsoft

Jeśli to prawda, polityka firmy mocno się zmieni.

Fot.: Andrea Piacquadio/Pexels

Ostatnie kilkanaście miesięcy przyniosły nam wciskanie przez Microsoft reklam przeglądarki Edge, OneDrive czy Microsoft365. Zasadniczo w reklamowaniu własnych produktów nie ma nic złego, jednak gdy są to reklamy nachalne, efekt jest odwrotny od zamierzonego i zamiast zachęcać - irytuje potencjalnych użytkowników. Ponadto jak doskonale wiadomo, część gromadzonych przez system Windows danych dotyczących zachowania użytkownika zostaje przekazana serwerom reklamowym. W tym poradniku wyjaśniamy, jak wyłączyć funkcje śledzenia.

Teraz Microsoft obiecuje poprawę i ogłasza bardziej przyjazne podejście do użytkownika. Wiąże się to z większą kontrolą nie tylko ustawień systemu, ale także swobodę w doborze aplikacji, usług oraz serwisów. Nowa podejście oparte jest na czterech fundamentach:

  • transparentność;
  • wybory użytkownika;
  • kontrola użytkownika;
  • prywatność.
Piekło zamarzło? Zobacz, co obiecuje Ci Microsoft

Fot.: Microsoft

Brzmi to ładnie, ale co tak właściwie oznacza? Wybory oraz kontrola użytkownika to przede wszystkim danie każdemu możliwości samodzielnego decydowania o domyślnych aplikacjach, w związku z czym pojawi się opcja "Settings deep link URI", pozwalająca na przejście do właściwego miejsca w systemowych Ustawieniach, gdy kliknie się na aplikację firmy trzeciej. Otrzymamy także swobodę w przypinaniu i odpinaniu aplikacji do Paska Zadań.

Zobacz również:

  • Windows 11: jak Copilot zmieni Twoje życie?
  • Jak sprawdzić stan i status baterii w laptopie? [PORADNIK]
  • Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej 2023 - zobacz propozycje

Jeśli chodzi o transparentność oraz prywatność, tutaj Microsoft nie udzielił szerszych wyjaśnień, ale nazwy mówią same za siebie, czego możemy się spodziewać. Zmiany zaobserwujemy już w kolejnych aktualizacjach Windows 11.

Źródła: Windows Latest, Microsoft


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: