Piękna i bestia

Razem z nami przyjrzyjcie się bestii. Unix potrafi przemienić wysłużonego Macintosha w intergalaktyczną rakietę. A poza tym, to najpoważniejszy konkurent dla monopolu firmy Microsoft.


Razem z nami przyjrzyjcie się bestii. Unix potrafi przemienić wysłużonego Macintosha w intergalaktyczną rakietę. A poza tym, to najpoważniejszy konkurent dla monopolu firmy Microsoft.

Większość użytkowników Macintoshy dzieli świat systemów operacyjnych komputerów osobistych na dwa obozy: My (czyli Mac OS), a po drugiej stro-nie barykady Oni (Windows we wszelkich możliwych odmianach). Tymczasem ten prosty i wygodny podział pomija pewien dość istotny system, z którego korzystamy każdego dnia, najczęściej nie zdając sobie z tego sprawy.

Piękna i bestia
W dodatku jest to system, który potrafi przemienić twojego wysłużonego Macintosha w naprawdę wydajny i szybki komputer. Mowa oczywiście o Unixie, systemie, dzięki któremu m.in. powstał i funkcjonuje dziś Internet. Jest to najpoważniejszy konkurent dla monopolu Microsoftu, a w dodatku coraz śmielej poczyna sobie (dzięki systemowi Mac OS X) na rynku Macintoshy.

Piękna i bestia

<b>Unix na Power Maca:</b> gdzie go zdobyć?

Wielu z nas (a w każdym bądź razie ci, którzy o nim słyszeli) wyobraża sobie Unix jako system dziwny, skomplikowany, przypominający nieco DOS-a - środowisko, które pod względem przyjaznej obsługi jest zupełnym przeciwieństwem dobrze nam znanego Mac OS-a. Oczywiście, jest w tym nieco prawdy, nie to jest jednak tematem tego artykułu. Najnowsze wersje systemu Unix potrafią korzystać z hardware'u Macintosha i tchnąć nowe życie w wysłużonego Power Maca, czyniąc z niego nadzwyczaj wydajny serwer internetowy. Dodatkowo firma Apple włożyła dużo pracy w swój najnowszy, oparty na Unixie, system operacyjny, dzięki czemu Unix nabrał nowego, przyjaznego oblicza. Jeśli nawet przyrzekliśmy sobie pod żadnym pozorem nie zbliżać się do miejsc grożących wpisywaniem poleceń przy użyciu klawiatury, postarajmy się poznać Unixa, dzięki któremu przyszłość Macintoshy (jak również całego przemysłu komputerowego) nabiera nowych, nadzwyczaj pozytywnych barw.

Odkrywamy Unixa

Unix nie jest pojedynczym produktem jednej firmy, jak Mac OS lub Windows. Jest raczej specyfikacją systemu operacyjnego - oprócz oficjalnej wersji systemu, istnieje wiele jego klonów i odmian. Klonem takim jest najpopularniejsza wersja Unixa o nazwie Linux (www.linux.org), opracowana przez grupę ochotników zrzeszonych w sieci Internet. Linux szybko podbija dziś świat, głównie dlatego że jest darmowy, stabilny, nie jest poza tym kontrolowany przez jedną firmę, a co najważniejsze jest godnym przeciwnikiem dla Microsoftu i jego monopolistycznych praktyk. To, że warto postawić na Linuxa (i przełamać tym samym dominację Microsoftu na rynku systemów operacyjnych i pakietów biurowych), udowodniła ostatnio znana na rynku PC firma Corel, opracowując przeznaczoną dla Linuxa wersję pakietu Word Perfect Office.

Unix od momentu powstania w 1970 roku przechodzi nieustanny proces zmian i udoskonaleń. Oczywiście, na początku lat 70. nikomu nie śnił się jeszcze komputer osobisty i Unix był systemem przeznaczonym dla naprawdę drogich i dużych (co w dzisiejszych kategoriach wcale nie oznacza potężnych) komputerów. Istniała możliwość przyłączenia się do nich ze stosunkowo tanich terminali. Wraz z upływem lat osobiste komputery przekształciły się w pełni wydajne maszyny, zdolne współpracować z Unixem samodzielnie. I choć znaczna większość korzystających z Unixa komputerów to wciąż oparte na procesorach Intela pecety, liczba Macintoshy, których użytkownicy postawili na Unixa, rośnie ostatnio w dużym tempie.