Piękno i zdrowie dzięki... komputerowi?!

W powszechnym mniemaniu nadmierne wykorzystywanie komputerów wpływa na wzrost liczby użytkowników garbatych, niedowidzących lub z niedowładem nadgarstka. Nie sposób bowiem polemizować z twierdzeniem, że nałogowe przesiadywanie przed ekranem komputera nikomu nie wyjdzie na zdrowie. W czasach gdy monitory były jeszcze monochromatyczne, popularny dowcip głosił, że zielony odcień twarzy użytkownika jest objawem długotrwałego siedzenia przed komputerem. Na szczęście, odpowiednie oprogramowanie pomoże nam zadbać zarówno o zdrowie, jak i urodę.

Jeśli siedząc przy komputerze potrafisz zapomnieć o bożym świecie, warto pomyśleć o aplikacji, która przypomni ci o konieczności zrobienia krótkiej przerwy. Break Reminder to prosty program, który zasygnalizuje nam, że nadszedł czas oderwać się na chwile od maszyny. Czas pracy i częstotliwość przerw określane są oczywiście przez użytkownika.

Break Time - czas na przerwę

Break Time - czas na przerwę

BreakTime działa na identycznej zasadzie, jednak został wyposażony w parę dodatkowych opcji. Na podstawie czasu pozostałego do kolejnej przerwy oblicza on nasze zmęczenie, a po nadejściu czasu na odpoczynek odtworzy wybrany utwór muzyczny. Każdy, kto kiedykolwiek odwrócił wzrok od monitora i stwierdził ze zdumieniem, że zegarek wskazuje szóstą rano, doceni zalety takich niewielkich aplikacji.

Pobierz Break Reminder 3.11.6

Pobierz BreakTime 1.4.50

Wzrok

Dłuższe posiedzenia przed komputerem często kończą się podrażnieniem wzroku. Aby się uchronić przed łzawieniem i pieczeniem oczu można się zaopatrzyć w programu rodzaju AntiEye-Strain, lub EyeCare Reminder. Działają one na podobnej zasadzie jak poprzednie, czyli przypominają nam o zrobieniu krótkiej przerwy. Dodatkowo jednak zaproponują nam proste ćwiczenia w rodzaju odwrócenia wzroku od monitora i kilkukrotnego mrugnięcia, bądź też spoglądania przez jakiś czas na odległy obiekt. Proste, pomocne i może zapobiec postępowi wady wzroku.

Test Ishihary - jeśli na obrazku nie widzisz cyfry, prawdopodobnie masz problem z rozróżnianiem kolorów

Test Ishihary - jeśli na obrazku nie widzisz cyfry, prawdopodobnie masz problem z rozróżnianiem kolorów

W Internecie można się natknąć na strony i programy, dzięki którym możemy przetestować wzrok, ale ich przydatność często jest dyskusyjna. Na pewno jednak możemy przejrzeć tablice pseudoizochromatyczne Ishihary, używane przez okulistów do sprawdzenia zdolności rozróżniania barwy zielonej i czerwonej.

Pobierz Anti-EyeStrain 2.72

Pobierz EyeCare Reminder 1.0.17