Pielgrzym

Filmy, w których pojawia się wątek amnezji głównego bohatera, mają już swoje miejsce w historii kina. Najpopularniejsze z nich to m.in. kilkakrotne ekranizacje znanej i lubianej powieści szpiegowskiej Roberta Ludluma pt. ''Tożsamość Bourne'a''. Również w ''Pielgrzymie'' utrata pamięci bohatera jest punktem wyjścia akcji.

Filmy, w których pojawia się wątek amnezji głównego bohatera, mają już swoje miejsce w historii kina. Najpopularniejsze z nich to m.in. kilkakrotne ekranizacje znanej i lubianej powieści szpiegowskiej Roberta Ludluma pt. ''Tożsamość Bourne'a''. Również w ''Pielgrzymie'' utrata pamięci bohatera jest punktem wyjścia akcji.

Nasz film w skróce

Jack odzyskuje przytomność na środku pustyni. Nie może przypomnieć sobie kim jest i skąd się tu wziął. Dręczą go urywki wspomnień pełne przemocy. Spotkana przypadkowo piękna artystka Vicky Robinson pomaga mu w odkrywaniu jego przeszłości. Bohater oprócz przebłysków związanych z morderstwem przypomina sobie walizkę pieniędzy, która gdzieś zginęła. Powoli odzierana z amnezji przeszłość Jacka odkrywa jego prawdziwą tożsamość... Wkrótce musi nie tylko walczyć o swoją pamięć, ale i o życie.

Reżyser Harley Cokeliss zdecydował się, że główną rolę powierzy znanemu amerykańskiemu aktorowi - Rayowi Liotcie, który wcielił się w postać bohatera o imieniu Jack. Pomysł na obsadzenie tego właśnie aktora w roli twardego faceta, który pod wpływem urazu zapomina kim jest, wydaje się bardzo trafny. Liotta miał już nieraz okazję udowodnić, że jest aktorem charakterystycznym, na którym można oprzeć główny ciężar filmu.

Polskiej widowni ten wszechstronny aktor o groźnym spojrzeniu znany jest głównie z roli w "Hannibalu", gdzie zagrał w towarzystwie Anthony'ego Hopkinsa i Julianne Moore. Pojawił się także u boku Sigourney Weaver i Jennifer Love Hewitt w nowej komedii "Wielki podryw", która wchodzi na nasze ekrany w listopadzie.

Warto wspomnieć, że Liotta na dużym ekranie zadebiutował drugoplanową rolą w filmie "Something Wild", która w 1987 r. została nominowana do nagrody Złotego Globu. W 1989 r. zaangażowano go do nominowanego do Oscara filmu "Field of Dreams". Kolejnym ważnym etapem w jego karierze była rola w znanym filmie Martina Scorsese pt. "Chłopcy z ferajny" (1990 r.).

Pośród jego wielu ról na uwagę zasługuje też występ z Sylvestrem Stallone, Robertem De Niro i Harveyem Keitelem w znanej produkcji zatytułowanej "Cop Land" (1997 r.). Kolejny jego film to telewizyjna produkcja biograficzna o Franku Sinatrze, "Rat Pack", gdzie Liotta odtwarzał właśnie jego postać. W roku 1999 aktor pracował na planie międzynarodowej produkcji "Pielgrzyma", którego premiera odbyła się w 2000 r. Jako ciekawostkę można podać, że film ten pojawiał się pod różnymi tytułami - w USA jako "Inferno", a w Niemczech jako "Nowhere Man".

Informacje

Pielgrzym (Pilgrim) © 1999 Promark Entertainment Group

Gatunek thriller sensacyjny

Czas 91 minut

Reżyser Harley Cokeliss

Scenariusz Harley Cokeliss i Peter Milligan

Zdjęcia Stephen McNutt

Muzyka Fred Mollin

Obsada Ray Liotta, Gloria Reuben, Armin Mueller-Stahl, Daniel Kash, Lisa Owen i inni

Kraj i rok produkcji Wielka Brytania/Kanada, 1999

Wydanie DVD

Dźwięk DD 5.1 angielski, DD stereo 2.0 polski lektor (Lucjan Szołajski)

Napisy polskie

Obraz kolorowy

Format 1,33:1 (4:3)

Płyta jednostronna, dwuwarstwowa

Dodatki zwiastuny DVD, zapowiedź kolejnego filmu