Pieniądze dla Islandii

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaakceptował pożyczkę dla Islandii w wysokości 2,1 mld USD.

IMF zgodził się na dwuletni program pomocy dla Islandii, o wartości 2,1 mld USD. Program ma pomóc w ustabilizowaniu gospodarki tego kraju.

Islandia potrzebuje gotówki na opłacanie towarów z importu oraz na wzmocnienie swojej waluty, która straciła niemal dwie trzecie swojej wartości od początku roku, z powodu załamania systemu bankowego.

Już w ubiegłym miesiącu IMF zaakceptował pożyczkę dla Islandii i obiecał pomoc w zebraniu dodatkowych pożyczek (3,9 mld USD) z innych krajów. Jednak Wielka Brytania wpłynęła na wstrzymanie tej umowy, chcąc uzyskać pewność, że pieniądze z niewypłacalnych islandzkich banków w pierwszej kolejności trafią do obywateli brytyjskich, którzy mieli w nich swoje oszczędności. Unia Europejska i IMF nie zgodziły się na przyznanie Islandii pomocy finansowej, dopóki nie zostanie rozstrzygnięta kwestia gwarancji depozytów.

Islandia należy do Europejskiej Strefy Ekonomicznej i może korzystać z dobrodziejstw wolnej strefy ekonomicznej na równi z krajami należącymi do Unii Europejskiej.