Pieprz kontra giganci

Microsoft promuje oprogramowanie Origami, giganci rynku wprowadzają na rynek kolejne modele UMPC. Czy niewielka firma Pepper Computer ma szansę z nimi konkurować?

Pepper Pad 3 to niewielki przenośny komputer napędzany procesorem AMD Geode [email protected] (533 MHz). Znalazł się w nim moduł obsługujący połączenia przez Wi-Fi, Bluetooth, IrDA, kamera VGA i możliwość podpięcia innych urządzeń przez USB. Zdaniem przedstawicieli Peppera, sprzęt może działać na baterii nawet o 50 procent dłużej niż wersje zasilane procesorami ARM (Intel PXA270).

Urządzenie waży 0,95 kg, wyposażone jest w 7-calowy wyświetlacz pracujący z częstotliwością 800 x 480 pikseli. Zamontowano w nim 256 pamięci SDRAM i 256 kB pamięci ROM oraz dysk twardy 1,8 cala o pojemności 20 lub 30 GB. Na keypadzie znajduje się podzielona na pół klawiatura QWERTY.

Oprogramowanie to standardowy Linux w wersji 2.6.x, X Server, biblioteki GTK2, Firefox 1.5, MPlayer. Cena komputera ma wynieść ok. 700 dolarów, czyli przynajmniej 80 dolarów mniej niż konkurencyjnego urządzenia Samsunga (patrz artykuł: "Samsung przejdzie na AMD w UMPC?").

Dodatkowe informacje: LinuxDevices (witryna w języku angielskim)