Pierwsza baza na Księżycu - Rosjanie podbiją Srebrny Glob?

Roskosmos - Rosyjska Agencja Kosmiczna - wspólnie pracuje nad stworzeniem pierwszej ludzkiej bazy na Księżycu. Czy plany z czasów zimnej wojny się spełnią?

Księżyc

Baza na Księżycu niedługo stanie się czymś więcej niż jedynie fikcją z książek i filmów SF. Niedawno pisałem, że NASA buduje silnik J-2X, który ma zawieźć nas na Księżyc. Rosjanie chcą jednak jako pierwsi postawić placówkę na Księżycu.

- Nie chcemy, żeby człowiek jedynie postawił znowu stopę na Księżycu - powiedział Władimir Popowkin, szef agencji Roskosmos, na antenie stacji radiowej Vesti FM.

Zobacz również:

  • Jak nauczyć się obcego języka? Z tymi aplikacjami spełnisz swoje postanowienia noworoczne
Pierwsza baza na Księżycu - Rosjanie podbiją Srebrny Glob?

Dark of The Moon

Roskosmos obecnie pracuje nad projektem “prospective manned transportation system", który ma przenieść ludzi na Księżyc.

- Obecnie dyskutujemy z NASA i ESA, w jaki sposób rozpocząć eksplorację Księżyca. Są dwie możliwości - albo postawimy bazę na powierzchni, albo wystrzelimy stację na orbitę Księżyca - dodaje szef agencji Roskosmos.

Na Księżycu jest woda, są też możliwości techniczne do założenia księżycowej bazy. Do tej pory brakowało jedynie determinacji. Czy teraz nadszedł wreszcie właściwy moment?

Pierwsza baza na Księżycu - Rosjanie podbiją Srebrny Glob?

Podróż na Księżyc

Rosja w 2020 leci na Księżyc

Księżycowy projekt ożywia pomysły rodem z czasów zimnej wojny pomiędzy USA i ZSRR, które pojawiły się już w późnych latach 50. Rosja planuje także wysłać w 2020 roku dwie bezzałogowe misje na srebrny glob - mają nazywać się Luna Glob i Luna Resource.

Pierwsza baza na Księżycu - Rosjanie podbiją Srebrny Glob?

Kosmonauta

Baza na Księżycu - realna perspektywa czy śmietnik historii?

To było moje marzenie z dzieciństwa - by doczekać pierwszej bazy postawionej na Księżycu. Ale sądząc po latach kosmicznej stagnacji raczej szybko się to nie stanie. Wszystkim, którzy chcą poczuć księżycowe klimaty, polecam mało znany film Moon z 2009 roku, w którym główną rolę gra właśnie baza księżycowa.

Czy tym razem ktoś tego dokona, czy ten projekt skończy tam, gdzie skończyły już podobne plany z czasów zimnej wojny - na śmietniku historii?

Jak myślicie?

Źródło: RiaNovosti