Pierwsza cywilna misja kosmiczna SpaceX już dziś! Gdzie obejrzeć?

Przełomowa misja Inspiration4, podczas której w kosmos polecą sami amatorzy, rozpocznie się dziś wieczorem. Gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie i co o nim wiemy?

Pierwsza cywilna misja kosmiczna SpaceX już dziś! Gdzie obejrzeć?

Źródło: Inspiration4, Twitter.

SpaceX rozpoczyna swoją pierwszą cywilną misję kosmiczną Inspiration4, podczas której cztery osoby, które nie są astronautami, spędzą aż trzy dni na orbicie okołoziemskiej.

Pięciogodzinne okno startowe rozpocznie się o godz. 20:02 w środę, 15 września. Dokładny czas startu będzie zależny od warunków pogodowych panujących w NASA Kennedy Space Center na Florydzie, z którego kompleksu startowego skorzysta SpaceX.

Zobacz również:

  • Zobacz niesamowite zdjęcia Ziemi wykonane z wysokiej orbity
  • Test kapsuły Starliner Boeinga przesunięty
  • Pierwszy widok na Ziemię z kopuły statku SpaceX

Misja jest godna uwagi z wielu względów. Będzie to nie tylko pierwszy lot na orbitę bez profesjonalnego astronauty na pokładzie, ale również pierwsza misja kosmiczna, w której udział weźmie osoba, która przeżyła raka kości, 29-letnia Hayley Arceneaux. Lot odbędzie się na statku kosmicznym Crew Dragon z całkowicie przeszkloną kopułą obserwacyjną, co także jest wyjątkowe dla SpaceX. W misji wezmą też udział: 51-letnia nauczycielka z Arizony, która wygrała lot w konkursie oraz 42-letni inżynier, którego znajomy wziął udział w losowaniu, a także miliarder i dyrektor generalny Shift4 Payments, Jared Isaacman, który jest pomysłodawcą i dowódcą misji. Cywile dotrą dalej niż inni astronauci, którzy znaleźli się na orbicie, bo aż 575 km nad powierzchnią Ziemi.

Oprócz podziwiania niesamowitych widoków, załoga przeprowadzi różne eksperymenty w warunkach mikrograwitacji. Misja ma również wesprzeć Szpital Dziecięcy St. Jude w Memphis kwotą 200 milionów dolarów.

Najważniejsze wydarzenia misji Inspiration4 można obejrzeć w pięcioczęściowym dokumencie na platformie Netflix lub na żywo na kanale SpaceX na Youtube, do którego link umieszczamy poniżej:

Zobacz także: Steve Woźniak zakłada prywatną firmę kosmiczną

Źródło: digitaltrends.com