Pierwsza dystrybucja OpenSolarisa

Projekt OpenSolaris został oficjalnie otwarty zaledwie tydzień temu, a już zdążyła pojawić się pierwsza publiczna dystrybucja, bazująca na kodzie Solarisa. Głównym atutem systemu SchilliX jest, zdaniem jego autorów, nadzwyczajna stabilność.

SchilliX może uruchamiać się zarówno z płyty CD, jak i twardego dysku lub... przenośnego dysku USB! Pakiety dystrybucyjne bazują na Solarisie 11 (o nazwie kodowej Nevada) i przygotowane są zarówno dla platformy x86, AMD64 oraz EMT64. Sun udostępnił Solarisa na zasadach otwartej licencji CDDL, a SchilliX jest darmową dystrybucją systemu Suna.

Głównym atutem systemu jest jego nadzwyczajna stabilność. Jak zachęcają twórcy dystrybucji, Solaris może być z powodzeniem stosowany na zwykłych komputerach domowych, a nie tylko na hi-endowych serwerach.

Projekty OpenSolaris i SchilliX mają przybliżyć ten owiany mgłą tajemnicy system dla użytkowników zwykłych pecetów i pokazać, że może być on z powodzeniem używany do odbierania e-maili, surfowania po Internecie, czy innych codziennych zadań. Oczywiście, również bardziej zaawansowani użytkownicy znajdą w nim coś ciekawego dla siebie.

Obecnie twórcy SchilliX-a pracują nad systemem pakietów źródłowych SPS (The Schily Source Package System), który ma być bazą dla dalszego rozwoju dystrybucji.

Strona domowa OpenSolaris

Strona domowa SchilliX


Zobacz również