Pierwsza dziura w Office 2003

W kilkanaście dni po oficjalnej premierze najnowszej wersji pakietu Office (2003) Microsoft udostępnił pierwsze uaktualnienie, usuwające "krytyczny" błąd w oprogramowaniu. Problem dotyczy trzech aplikacji wchodzących w skład Office 2003 - Worda, Excela oraz PowerPointa. W pewnych okolicznościach użytkownicy tych aplikacji mogą stracić zawartość plików.

Problem pojawia się, gdy użytkownik usiłuje otworzyć dokument stworzony przy pomocy Office 2003 w którejś z wcześniejszych wersji pakietu. Jeśli dokument taki zawiera elementy graficzne stworzone za pomocą modułu OfficeArt, a użytkownik zapisze zmiany wprowadzone do niego przy pomocy wcześniejszej wersji pakietu i ponownie otworzy go w Office 2003, to mogą pojawić się błędy, które sprawią, że część dokumentu (lub nawet cały plik) stanie się niedostępna. Warto zaznaczyć, że opisany powyżej, dość skomplikowany proces, często następuje w firmach, w których wiele osób konsultuje i przegląda jakiś dokument - konspekt, projekt itp.

Fakt, iż pierwsze informacje o błędach w pakiecie pojawiły się w zaledwie dwa tygodnie po premierze budzi pewne zdziwienie - warto przypomnieć, że wprowadzenie na rynek pakietu poprzedziły publiczne testy, w których udział wzięło ponad pół miliona użytkowników. Co więcej, Microsoft kilkakrotnie odwlekał premierę pakietu - przedstawiciele koncernu tłumaczyli kolejne opóźnienia tym, że Office 2003 trafi na rynek dopiero wtedy, gdy zostanie starannie sprawdzony i wyeliminowane zostaną wszystkie błędy.

Oficjalna premiera nowej wersji pakietu odbyła się 21 października 2003 r. Nowy pakiet to w sumie 11 aplikacji, 4 serwery, jedna usługa i moduły Solution Accelerators. Oprócz znanych z poprzednich wersji pakietu aplikacji, takich jak Word, Excel, Front Page czy PowerPoint, w Office 2003 znajdziemy dwie zupełnie nowe aplikacje: OneNote i InfoPath, a także dwa nowe serwery - Office Live Communications Server oraz Exchange Server 2003. Główną innowacją w Office 2003 jest jednak szerokie zastosowanie języka XML.

Więcej informacji oraz uaktualnienie można znaleźć tutaj:

http://support.microsoft.com/?kbid=828041 . Sugerowanym przez Microsoft sposobem uaktualnienia pakietu jest jednak skorzystanie z wbudowanego do Office 2003 narzędzia OfficeUpdate.