Pierwsza karta HDMI na PCI Express

W zeszłym tygodniu, na targach IBC2006 w Amsterdamie, firma Blackmagic Design zaprezentowała pierwszą kartę HDMI do edycji i odtwarzania wideo. Jak zapewnia producent, za niewielką cenę użytkownicy otrzymają możliwość przechwytywania, edycji oraz odtwarzania nieskompresowanego materiału wideo z urządzeń wyposażonych w złącze HDMI.

Intensity (taką nazwę nosi karta) ma możliwość automatycznego przełączania się pomiędzy standardami 1080HD, 720HD, NTSC i PAL. Po zainstalowaniu karty w komputerze, użytkownicy maja możliwość pobierania nieskompresowanego sygnału wideo z urządzeń wyposażonych w złącze HDMI oraz wyświetlania go na telewizorach, czy projektorach HD. Jakość takiego sygnału jest dużo lepsza, niż formatu HDV (High Definition Video). Przy pomocy karty można w czasie rzeczywistym nakładać na materiał rozmaite efekty specjalne.

Pierwsza karta HDMI na PCI Express

Blackmagic Design Intensity

Karta jest wyposażona w interfejs PCI Express x1 oraz wejście i wyjście HDMI. Dodatkowo w komplecie użytkownik otrzymuje zestaw profesjonalnych kodeków do kompresji wideo o jakości przewyższającej HDV.

Intensity działa zarówno pod kontrolą systemu Windows, jak i Mac OS X i jest kompatybilna z programami Adobe Premiere Pro, Apple Final Cut Pro, Adobe After Effects, Adobe Photoshop oraz większością oprogramowania wideo bazującego na technologiach DirectShow i QuickTime. Karta będzie dostępna w sprzedaży od połowy przyszłego miesiąca, a sugerowana cena producenta to 249 USD.

Więcej informacji o możliwościach nowej karty można znaleźć w oficjalnej informacji na stronie producenta.