Pierwsza komórka z ZigBee

Pantech&Curitel, jeden z trzech największych producentów telefonów komórkowych w Korei, zaprezentowała pierwszy na świecie telefon komórkowy z wbudowaną technologią ZigBee.

ZigBee jest jedną z technologii bezprzewodowej transmisji danych, która umożliwia tworzenie sieci domowych czy osobistych - PAN (Personal Area Networks). Jej ogromną zaletą jest niski pobór energii oraz możliwość aplikacji w dowolnym elektronicznym urządzeniu posiadającym mikroprocesor. Takie urządzenie otrzymuje wtedy możliwość bezprzewodowej komunikacji i może być zdalnie kontrolowane lub służyć jako czujnik (sensor).

Technologia ZigBee umożliwia na przykład kontrolowanie sieci domowej, monitorowanie urządzeń alarmowych, sprawdzanie temperatury i wilgotności, czy też kontrolowanie urządzeń elektrycznych. Używając LBS (location based services) telefon wyposażony w ZigBee może nam dostarczać precyzyjniejszych informacji o otoczeniu niż obecnie dostępne poprzez GPS, na przykład podpowiadać nazwy pobliskich restauracji, czy nawet podawać menu i ceny, a wszystko to bez łączenia się z siecią internet.

Prezentowany aparat nie jest jeszcze finalnym produktem, a raczej próbką mającą pokazać możliwości ZigBee w połączeniu z kompatybilnymi usługami.

Więcej informacji o ZigBee

Artykuł o ZigBee!!! { http://www.idg.pl/artykuly/42313.html }


Zobacz również