Pierwsza konsumencka kamera HD z wymiennym obiektywem

NEX-VG10E to najnowsza wideokamera HD firmy Sony. Urządzenie zasługuje na uwagę dzięki możliwości wymiany obiektywu.

PC World Testy - kamery wideo HD

Kamera Sony NEX-VG10E

NEX-VG10E i kompatybilne obiektywy

Mikrofon kamery

Urządzenie współpracuje z wymiennymi obiektywami z mocowaniem E, obiektywami z mocowaniem A do lustrzanek cyfrowych Sony alfa (z użyciem oferowanego oddzielnie adaptera LA-EA1), jak też z obiektywami Sony G, stałoogniskowymi obiektywami portretowymi Carl Zeiss, a nawet z makro- i superteleobiektywami.

Kamera będzie oferowana w zestawie z obiektywem SEL18200 (mocowanie Sony E, 18-200 mm F3,5-6,3 OSS) oferującym 11-krotny zoom optyczny i mechanizm stabilizacji obrazu SteadyShot.

W kamerze NEX-VG10E zastosowano czujnik obrazu CMOS Exmor APS HD o efektywnej rozdzielczości 14,2 megapiksela, współpracujący z procesorem Sony BIONZ. Urządzenie umożliwia nagrywanie wideo w formacie AVCHD w trzech trybach jakości: FX (1920x1080i, 24 Mb/s), FH (1920x1080i, 16 Mb/s) i HQ (1440x1080i, 9 Mb/s). NEX-VG10E pozwala także wykonywać zdjęcia (w rozdzielczości 12 i 14 megapikseli), a wbudowana funkcja zdjęć seryjnych umożliwia fotografowanie z szybkością 7 klatek na sekundę.

Nośnikami danych w kamerze są karty pamięci - Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, SD, SDHC, SDXC. Podgląd zarejestrowanego materiału umożliwia 3-calowy wyświetlacz Xtra Fine LCD o rozdzielczości 921 tys. punktów. Kamera oferuje też wizjer elektroniczny o dużej rozdzielczości (1152 tys. punktów).

Producent podkreśla również wysoką jakość rejestrowanego przez kamerę dźwięku. Odpowiada za nią stereofoniczny mikrofon Quad Capsule Spatial Array, który "łączy sygnały z czterech niezależnych kapsuł mikrofonowych o przestrzennej charakterystyce, wykorzystując przy tym zaawansowane algorytmy przetwarzania". Za pośrednictwem stosownego gniazda do kamery można podpiąć też mikrofon zewnętrzny.

NEX-VG10E waży ok. 1,3 kg.

NEX-VG10E wejdzie do sprzedaży we wrześniu 2010 r. Użytkownicy, którzy kupią kamerę, otrzymają możliwość bezpłatnego pobrania oprogramowania do edycji wideo Vegas Movie Studio HD Platinum 10 (do kamery dołączony będzie specjalny kupon).

Warto przypomnieć, że kamera HD z wymienną optyką to nie jedyna inicjatywa Sony w zakresie zwiększenia możliwości konsumenckiego sprzętu rejestrującego obraz. Koncern zaprezentował już kompakty NEX-3 i NEX-5 - aparaty fotograficzne z wymiennymi obiektywami, także wyposażone w przetworniki CMOS Exmor APS HD.

Produkt Sony jest pierwszą kamerą konsumencką HD z wymiennym obiektywem, ale nie jest pierwszym takim urządzeniem w ogóle. W kwietniu 2010 r. Panasonic zaprezentował projekt profesjonalnej kamery AG-AF100 w standardzie Mikro Cztery Trzecie, współpracującej ze szkłami Lumix G. Sprzęt ma być gotowy do końca tego roku.

NEX-VG10E - zobacz wideoprezentację:

Więcej informacji: Sony


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: