Pierwsza nagrywarka Blu-ray do kupienia w Polsce

Alstor, dystrybutor napędów optycznych firmy Pioneer, rozpoczyna sprzedaż najnowszej nagrywarki BDR-101A pracującej w technologii Blu-ray. Napęd umożliwia zapis i odczyt płyt Blu-ray jednokrotnego zapisu (BD-R) i wielokrotnego zapisu (BD-RE). Każdy z tych nośników oferuje pojemność 25GB w wersji jednostronnej. Transfer danych przy zapisie z prędkością 2x wynosi 9 MB/s.

Napęd udostępnia funkcje premasteringu materiału wideo wysokiej rozdzielczości w celu przygotowania do duplikacji. Warto dodać, że sama technologia Blu-ray przeznaczona jest przede wszystkim do archiwizowania i przechowywania dużych ilości danych, szczególnie materiałów High Definition pochodzących z telewizji cyfrowej nowej generacji.

Pierwsza nagrywarka Blu-ray do kupienia w Polsce

Nagrywarka Blu-ray Pioneer BDR-101A

Na nagranie 135-minutowego materiału wideo jakości High Definition (strumień danych na poziomie 19,4 Mb/s) potrzeba ok. 20 GB przestrzeni dyskowej czyli - odpowiednio - 4 tradycyjne, jednowarstwowe płyty DVD (4,7GB) podczas gdy na jednym nośniku Blu-ray (25 GB) zmieści się cały ten materiał oraz różnego rodzaju interaktywne dodatki.

Podstawowe parametry napędu BDR-101A:

Maksymalna prędkość zapisu płyt BD-R 2x

Maksymalna prędkość zapisu BD-RE 2x

Maksymalna prędkość zapisu płyt DVD+/-R 8x

Maksymalna prędkość zapisu płyt DVD+/-RW 4x

Maksymalna prędkość zapisu płyt DVD+R Double Layer 2,4x

Maksymalna prędkość zapisu płyt DVD-R Double Layer 2x

Maksymalna prędkość odczytu BD 2x

Maksymalna prędkość odczytu płyt DVD 8x

W napędzie zastosowano nowo opracowaną soczewkę umożliwiającą pracę z technologią BD i DVD. Co więcej, napęd wyposażono w szereg technologii wspomagających działania użytkownika:

- Ultra DRA - system tłumienia wibracji, wykorzystywany dotychczas w napędach DVD-ROM i nagrywarkach DVD Pioneer

- Limit Equalizer LSI - poprawa skuteczności i jakości odczytu

- Multi Effect Liquid Crystal Tilt Compensator - korekta strumienia lasera w zależności od właściwości nośnika.

Cena nagrywarki Pioneer BDR-101A wynosi 3360 zł netto. W zestawie oprócz napędu znajduje się oprogramowanie Roxio Digital Media v.7 do zapisu płyt BD-R i BD-RE. Urządzenie objęte jest dwuletnią gwarancją.

Dystrybutor:

http://www.alstor.com.pl