Pierwsza osoba na świecie otrzymała oko wydrukowane w 3D

Technologie nie stoją w miejscu. Niedawno pierwsza osoba na świecie otrzymała protezę oka, którą ciężko jest odróżnić od prawdziwego!

fot. pexels

Pierwsze protezy (nie tylko oczu) nie wyglądały szczególnie atrakcyjnie, tym bardziej nie były zaprojektowane tak, aby naśladować rzeczywistą część ludzkiego ciała - zarówno pod katem estetycznym jak i funkcjonalnym. Ale wraz z rozwojem dostępnych technologii pojawiały się coraz lepsze protezy. Konstrukcje zaczynały wyglądać coraz bardziej realistycznie.

Dzisiaj mamy okazje obserwować protezę oka wydrukowaną na drukarce 3D. Wygląda to niesamowicie, a żeby zorientować się, w którym oku jest proteza, trzeba dobrze się przyjrzeć zdjęciu pierwszego pacjenta - jest nim inżynier Steve Verze z Wielkiej Brytanii.

Zobacz również:

  • Technologiczne podsumowanie 2021 roku. Co nas zaskoczyło?
Pierwsza osoba na świecie otrzymała oko wydrukowane w 3D

fot. Moorfields Eye Hospital

Jak proteza może wyglądać tak realistycznie? Jest to możliwe dzięki zastosowaniu druku 3D, który pomaga stworzyć bardziej naturalny wygląd sztucznego oka. Technologia jest wykorzystana również do skanowania gałki ocznej danej osoby, dzięki czemu można stworzyć lepiej dopasowane protezy. Proces wykończenia, polerowania i dopasowania oka zajmuje 2-3 tygodnie, czyli mniej niż w przypadku tradycyjnych protez.

Mandeep Sagoo, profesor okulistyki w Centrum Badań Biomedycznych NIHR mówi:

Mamy nadzieję, że nadchodzące badania kliniczne dostarczą nam dowodów na wartościowość nowej technologii. Wyraźnie widać, że może ona skrócić listę oczekujących.

Polecamy: Włosi wykorzystują druk 3D do produkcji części do respiratorów

Źródło: ubergizmo.com