Pierwsza polska elektrownia atomowa - gdzie powstanie?

PGE wybrała już 3 potencjalne miejsca z obszernej listy zawierającej 92 lokalizacji. Wiemy już, że pierwsza polska elektrownia atomowa stanie gdzieś nad naszym morzem - wybrane lokalizacje to Choczewo, Gąski i Żarnowiec.

Elektrownia atomowa

PGE (Polska Grupa Energetyczna) będzie realizować budowę polskiej elektrowni atomowej, która będzie kosztować od 3 do 4 milionów euro.

- Wszystkie przedstawione lokalizacje traktujemy dzisiaj równorzędnie. Przed nami dwa lata badań m.in. geologicznych i środowiskowych, które pomogą nam wskazać lokalizację docelową - powiedział Tomasz Zadroga, prezes PGE. Nie wiadomo jeszcze, w jakiej technologii zostanie wykonana elektrownia atomowa.

Dużo wody dla ochłody reaktorów

Potencjalne lokalizacje elektrowni zostały dobrane w ten sposób, żeby w pobliżu była dostępna duża ilość wody do chłodzenia reaktorów oraz żeby ominąć tereny Natura 2000.

Trzy lokalizacje dla atomu w Polsce

Dwie pierwsze lokalizacje są położone nad Bałtykiem. Choczewo znajduje się w powiecie wejherowskim (pomorskie), a Gąski znajdują się w w powiecie koszalińskim (zachodniopomorskie). Trzecia lokalizacja to Żarnowiec w powiecie puckim (pomorskie), w którym już wiele lat temu planowano zbudować elektrownię atomową.

Data rozpoczęcia i ukończenia budowy elektrowni atomowej

Decyzja o ostatecznej lokalizacji zapadnie do końca 2013 roku. Budowa miałaby się rozpocząć w latach 2016 roku, a zakończyć się w 2020 roku.

Pierwsza polska elektrownia atomowa - gdzie powstanie?

Elektrownia atomowa

Czy elektrownia atomowa jest niezbędna w Polsce?

Ja uważam, że elektrownia atomowa jest nam niezbędna w kontekście coraz większego zapotrzebowana na energię, starzenia się obecnych elektrowni i zmniejszania udziału elektrowni węglowych. Co do niebezpieczeństwa... Obecnie Polska jest otoczona prawie z każdej strony wianuszkiem elektrowni atomowych i jeżeli coś miałoby się tam stać, to my nie unikniemy konsekwencji. Promieniowanie radioaktywne niestety nie zatrzymuje się na granicach państw. Mam nadzieję, że widmo Czernobyla i ostatnie wydarzenia w Japonii nie powstrzymają polskich władz od budowy ośrodka pozyskującego energię z atomu.

Pierwsza polska elektrownia atomowa - gdzie powstanie?

Mapa atomowa

Elektrownia atomowa w Polsce - jesteście za czy przeciw? Piszcie w komentarzach.

Źródło: Wirtualne Media