Pierwsza prezentacja smartfona z Androidem

Na zorganizowanej w Londynie konferencji Google Developers Day zwiedzający mogli zobaczyć film prezentujący smartfona z działającym systemem operacyjnym Android. Była to pierwsza taka prezentacja zorganizowana w Europie.

Telefon, którym posłużono się podczas prezentacji, był bardzo podobny do HTC Dream, jednak jego marka nie była widoczna dla oglądających. Jak widać na filmie, sam system operacyjny jest bardzo szybki, jednak brak w nim fajerwerków graficznych znanych chociażby z iPhone'a.

Ciekawą rzeczą, odróżniającą go od innych, dostępnych już telefonów, jest implementacja środowiska, pozwalającego na pisanie własnych programów, które następnie będzie można uruchomić na swoim telefonie. Google ma nadzieję, że społeczność skupiona wokół Androida pozwoli na bardzo szybki rozwój samego systemu poprzez udostępnianie nowych aplikacji. Warto zauważyć, że samo środowisko już od początku będzie w stanie obsłużyć obecny w telefonie akcelerometr.

Sam Android ma działać jako platforma służąca do programowania. Ma on m.in. emulować procesor ARM 11, co ma ułatwić pisanie aplikacji. Warto wspomnieć, że wraz z premierą pierwszego telefonu posiadającego Androida na pokładzie, ma ruszyć Android Market, czyli sklep oferujący setki programów przeznaczonych dla takich właśnie telefonów, który będzie posiadać wiele różnych form płatności za dostarczane treści.

Prezentacja telefonu z systemem Google Android