Pierwsza renowacja


Pierwsza renowacja

Porównanie prędkości.

W modelach 233 MHz znajduje się blok zworek czerwonego koloru, w modelach 266 MHz ma on kolor biały. Blok zawiera 9 zworek - zworka Z1 jest oznaczona na płycie głównej cyfrą "1" i wskazuje w kierunku frontu komputera. Należy użyć zworek o dwumilimetrowym rastrze, które stosowane są m.in. do ustawiania numeru ID w dyskach twardych. Można je z pewnością dostać u dealera sprzętu komputerowego lub w sklepie z częściami elektronicznymi. Po usunięciu bloku zworek należy je wstawić w miejsca oznaczone w tabeli. Być może nie wszystkie modele mogą pracować ze zwiększonym taktem szyny systemu, zalecam więc w pierwszej kolejności zwiększenie taktu procesora bez zmiany taktu szyny systemu i PCI.

Świeża bryza

Pierwsza renowacja

Tabela ustawień zworek

Podwyższenie częstotliwości taktowania powoduje zwiększenie strat cieplnych procesora. Z tego powodu zaleca się wymianę pasywnego radiatora na model z wentylatorem. Wyśmienicie do tego celu nadają się radiatory przeznaczone dla procesorów Pentium. Urządzenie musi zostać spiłowane tak, by jego wysokość nie przekraczała 6-7 mm. Niektóre radiatory mają na spodzie szyny prowadzące. Należy je spiłować, bo chociaż zapewniają poprawne mocowanie radiatora na procesorze Pentium, to mogą spowodować zwarcie na karcie procesorowej. Proszę również pamiętać o kleksie pasty przewodzącej ciepło, jeśli na radiatorze nie ma naniesionej warstwy materiału ciepłoprzewodzącego (forma kwadratowa, najczęściej koloru grafitowego).

Zadaniem pasty ciepłoprzewodzącej jest stworzenie kontaktu termicznego z radiatorem, który odprowadza ciepło. Przed zamknięciem komputera należy ściągnąć klamrę umocowaną na spodzie ruchomej części obudowy. Wiatrak radiatora powinien być nieregulowany i mieć adapter, który można podłączyć np. do gniazdka zasilania dysku twardego.

Ku pamięci

Wraz z wprowadzeniem Power Macintosha G3 zmieniono także typy pamięci. Moduły DIMM, w które były wyposażone wcześniejsze modele, nie są zgodne z modułami z G3 - pamięciami SDRAM, powszechnie używanymi w pecetach. Wprawdzie oba typy są do siebie na pierwszy rzut oka podobne, ale odmienne usytuowanie

Pierwsza renowacja

DIMM-y dla wersji Desktop nie powinny być wyższe niż 30 mm. Moduł na pierwszym planie jest za wysoki.

karbów uniemożliwia montaż starych modułów w G3 i vice versa. Dla systemów 100 MHz są zalecane moduły DIMM, lecz jeśli nie planuje się przyśpieszenia szyny systemowej, można użyć tańszego DIMM dla systemów 66 MHz. Power Macintoshe serii G3 pozwalają na rozbudowę pamięci do 768 MB przy użyciu trzech DIMM-ów 256 MB. Instrukcja obsługi i prospekty jako maksymalną wielkość rozbudowy podają 384 MB. Wynika to z tego, że moduły 256 MB odpowiedniej wysokości znajdują się na rynku dopiero od niedawna (są oferowane m.in. przez firmę Viking Components). Należy zwrócić uwagę na to, by dla wersji Desktop wysokość DIMM-ów nie przekraczała 30 mm z powodu osłony wiatraka zasilacza (dlatego dla wersji Desktop podano 192 MB max.). Po wycięciu osłony wiatraka uzyskuje się dodatkowe 5 mm, co umożliwia użycie wyższych modułów DIMM. Podobnie pamięć VRAM została zastąpiona przez SGRAM używaną często w pecetowych kartach graficznych, dzięki czemu kości nie musimy kupować tylko u sprzedawców Macintoshy. Należy pamiętać, by czas dostępu pamięci modułów wynosił maksymalnie 10 ns. Pamięć graficzna w modelach G3 daje się rozbudować do 4 lub 6 MB, przy czym w ostatniej konfiguracji dodatkowe 2 MB nie wpływają na zwiększenie liczby kolorów, lecz służą do buforowania tekstur i przyśpieszenia grafiki 3D.