Pierwsza renowacja


Archiwum centralne

Pierwsza renowacja

G3 autora - takt procesora jest ustawiony zworkami na 333 MHz.

Power Macintoshe G3 mają dwa złącza IDE, do których przyłączono wewnętrzny dysk twardy i napęd CD-ROM. Nowsze modele, rozpoznawane po innym układzie scalonym grafiki (ATI Rage Pro zamiast ATI Rage II+DVD) umożliwiają podpięcie nawet czterech urządzeń ze złączem IDE (po dwa na każdy kanał). Pozwala to na podpięcie np. dodatkowego dysku twardego IDE lub wewnętrznego napędu Zip, które są oferowane z interfejsem IDE. Apple, jako części zamienne, oferuje sanki do montażu dodatkowych dysków i zaślepkę do napędu Zip. Dysk twardy Caviar 4-GB firmy Western Digital, znajdujący się w niektórych modelach G3, nie należy do najszybszych. Ceny komponentów komputerowych są coraz niższe, więc można by pomyśleć o jego wymianie. Zaletą nowego dysku, oprócz większej pojemności, byłoby skrócenie czasu startu systemu i programów. Dyski IDE można formatować programem Drive Setup, który należy do instalacji systemu. W przeciwieństwie do dysków SCSI Drive Setup nie sprawdza czy dyski IDE były autoryzowane przez Apple'a. Miłośnikom systemu SCSI należy uświadomić, że nawet najszybszy dysk na rynku podłączony do zewnętrznej szyny SCSI nie będzie miał szybszego transferu niż 5 MB/s, a z odpowiednio szybkim dyskiem IDE można bez problemu osiągnać transfer ponad 10 MB/s, bez znaczącego obciążenia procesora G3. Znaczne polepszenie transferu osiąga się dopiero przez użycie szybkiego dysku SCSI i karty SCSI, co jednak wiąże się ze znacznymi kosztami. Wykorzystać można również karty dla pecetów po przeprogramowaniu mikrokodu na karcie, jeśli odpowiednie programy pomocnicze są oferowane przez producenta karty.

Resume

Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych należy (przy kablu zasilania włożonym do gniazdka i komputera) dotknąć ręką metalowej obudowy zasilacza po to, by ładunek elektrostatyczny mógł spłynąć do masy - w przeciwnym razie można uszkodzić podzespoły komputera.

Pierwsza renowacja

Karty procesorowe do G3

Autor przyśpieszył swojego Power Macintosha G3/233 do częstotliwości procesora 266 MHz, a po upływie półrocznej gwarancji do 333 MHz, przy czym kilkudniowe testy non-stop wykazały, że komputer pracuje stabilnie, a temparatura procesora wynosi teraz 51 stopni C. Oczywiście autor nie może przyjąć odpowiedzialności za wszelkie szkody związane z przebudową i nie może gwarantować takiego przyrostu szybkości każdego procesora. Niektóre procesory dają się przyśpieszyć do 300 MHz, natomiast bez uszkadzania nalepki do 266 MHz. Modele G3 z 233 i 266 MHz mają pamięć cache o wielkości 512 kB, przez co po zwiększeniu taktu nie osiagają w pełni mocy komputerów G3 300 i 333 MHz, mających większy cache (1 MB). Można też zmienić stosunek taktu pamięci L2 cache - odpowiednie programy czy tablice kontrolne są oferowane przez producentów kart procesorowych, np. firmę Powerlogix. Biorąc pod uwagę znikome koszty zworek, jest to najtańsza możliwość uaktualnienia Power Macintosha.