Pierwsza renowacja


Testy dysków przeprowadzono za pomocą programu Harddisk Tool Kit v. 2.5.2 firmy FWB.

Dyski IDE zostały sformatowane przy użyciu programu Drive Setup v. 1.6. Prosze zwrócić uwagę na znaczną różnicę w transferze pomiędzy oryginalnym dyskiem z G3 (WD Caviar) a aktualnymi modelami dysków IDE. Dysk firmy Maxtor należy do najszybszych dostępnych na rynku modeli z interfejsem IDE.

Pierwsza renowacja

Program SpeedMeter pokazuje informacje o taktach i temperaturze procesora.

Dla porównania, test dysku SCSI Atlas III firmy Quantum. Podłączony do szyny SCSI Power Maca G3 transfer nie przekracza 4 MB/s - pełną moc rozwija on dopiero przy użyciu karty SCSI (tutaj Adaptec 2940 UW), co jednak jest związane z dodatkowymi kosztami jej zakupu.

Trick 17 (233 na 266)

Istnieje możliwość przetaktowania modelu 233 MHz do 266 MHz bez zrywania nalepki nad blokiem zworek. Jedyną różnicą między tymi wersjami procesora jest zworka Z2, której brak w wersji 233 MHz. Żeby ją uzupełnić należy unieść trochę blok zworek z przodu, po czym wsadzić w miejsce zworki Z2 odpowiednio wygięty kawałek cienkiego drucika i opuścić blok. Wymiana radiatora na model z wiatrakiem nie jest wprawdzie konieczna, ale zalecana. Firma PowerLogix oferuje na swojej stronie (www.powerlogix.com) tablicę kontrolną G3 Cache Control, za pomocą której można ustawić takt pamięci cache w stosunku do taktu procesora. Tam można znaleźć program SpeedMeter, który pokazuje aktualny takt procesora, cache, szyny systemu oraz temperaturę procesora. Jeśli komputer w czasie startu systemu "zamarza", oznacza to, że takt cache jest za wysoki i po wznowieniu bez rozszerzeń systemowych należy go zmniejszyć.