Pierwsza transmisja 3D na żywo z kosmosu

Pierwsza transmisja 3D na żywo z kosmosu już za nami - po raz pierwszy życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostało wysłane na Ziemię w trzech wymiarach.

Kamera 3D w kosmosie

Jedna epoka się kończy (Ostatni lot Atlantis), inna się zaczyna (Wakacje w kosmosie). Ron Garan, astronauta NASA, przeszedł do historii, gdy 6 sierpnia uruchomił kamerę 3D o nazwie Erasmus Recording Binocular (ERB-2) i tym samym nakręcił pierwsze ujęcia 3D poza Ziemią.

Holandia pierwsza zobaczyła 3D z kosmosu

Przekaz 3D z ISS na Ziemi oglądali naukowcy z ESTEC w Holandii (European Space Research and Technology Centre). Użyli do tego spolaryzowanych okularów, podobnych do tych używanych w kinach. Efekty podobno przeszły ich najśmielsze oczekiwania...

Pierwsza transmisja 3D na żywo z kosmosu

Transmisja 3D z kosmosu

Kamera ERB-2 - co będzie robić na orbicie?

Kamera ERB-2 jest nie większa od pudełka po butach i nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD. W przyszłości ERB-2 ma być wykorzystywana do transmisji na żywo ważnych wydarzeń z orbity. Kamera ma też być używana w przyszłości na zewnątrz ISS i ma nagrywać kosmiczne spacery astronautów.

Gdzie obejrzymy życie w kosmosie w 3D?

Czy my możemy obejrzeć pierwszą transmisję 3D z kosmosu? Tak, za chwilę będziemy mogli się sami przekonać jak wygląda życie w kosmosie w 3D. ESA w ciągu najbliższych kilku dni opublikuje pierwsze ujęcia z ERB-2 w swoim kanale YouTube 3D. Żeby je obejrzeć musimy mieć jedynie okulary 3D.

Czekając na 3D z kosmosu...

Przy okazji warto też obejrzeć First Orbit czyli hołd w HD dla Gagarina na YouTube.

A może za jakiś czas powstanie ISS 3D TV czyli stała telewizja transmitująca wydarzenia z orbity?

Źródło: ESA