Pierwsza transmisja Super Hi-Vision

BBC i japońskie NHK przeprowadziły pierwszą udaną transmisję sygnału w standardzie Super Hi-Vision. Kiedy ustawimy w swych domach odbiorniki o rozdzielczości 7680x4320? Niestety nieprędko.

W najbliższej przyszłości nie będziemy musieli sprzedawać swoich odbiorników Full HD czy nowiuteńkich telewizorów 3D. Choć narodowi nadawcy TV z Wielkiej Brytanii i Japonii przesłali przez Internet (łącze o szybkości 24Gb/s) sygnał w standardzie Super Hi-Vision, to technologię tę wykorzystamy w swych domach - według wstępnych prognoz - dopiero w okolicach 2020 roku. Wtedy właśnie Nippon Hoso Kyokai planuje rozpocząć nadawanie sygnału w tym standardzie.

SH-V oficjalnie zadebiutować ma trochę wcześniej, bo już w roku 2012 w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Na ulicach miasta mają się pojawić duże wyświetlacze, na których publiczność będzie mogła oglądać sportowców w "super wysokiej rozdzielczości".

Zobacz również:

  • Tajemnicza agencja płaci za szkalowanie szczepionek firmy Pfizer
  • Recenzja: Recenzja wideorejestratora Mio MiVue 818 dla bezpieczeństwa kierowców

Sama technologia została użyta w tym tygodniu, by nagrać i przesłać koncert grupy The Charlatans z Wielkiej Brytanii do Japonii. Użyto w tym celu specjalnej kamery (jednej z trzech istniejących) potrafiącej rejestrować obraz w rozdzielczości 7680x4320. Super Hi-Vision jest na tyle wymagającym formatem, że w studiu BBC nie było odbiornika, który byłby w stanie wyświetlić materiał wideo takiej jakości. Nawet telewizor plazmowy o rozmiarze 103" zbudowany specjalnie na potrzeby koncertu nie potrafił sprostać temu zadaniu.

Póki co nie trzeba więc zaprzątać swoich myśli wymianą odbiornika. Zamiast tego można natomiast zerknąć na przygotowany przez BBC plik wideo, z którego dowiemy się więcej na temat Super Hi-Vision.