Pierwsza turystka wróciła z kosmosu

Pierwsza kosmiczna turystka, Anousheh Ansari powróciła z ośmiodniowej wyprawy na międzynarodową stację kosmiczną. Lądowanie na ziemi nastąpiło bez żadnych problemów.

Pierwsza turystka wróciła z kosmosu

Anousheh Ansari

Pierwszym turystą, który skorzystał z możliwości kosmicznej wycieczki był amerykanin Dennis Tito. Po nim na wyprawę zdecydowało się jeszcze dwóch mężczyzn. Anousheh Ansari jest jednak pierwszą kobieta, która zdecydowała się na taki krok.

Ansari, z pochodzenia Iranka, jest założycielem kilku amerykańskich firm telekomunikacyjnych. Według serwisu Reuters, jej pierwsze po powrocie słowa brzmiały "To było wspaniałe doświadczenie." Na pytanie dziennikarzy jak się czuje, odpowiedziała krótko, ale za to po rosyjsku - "dobrze".

Co ciekawe, początkowo zamiast pani Ansari w kosmos polecieć miał japoński biznesmen Daisuke Enomoto. Miał on udać się na stację kosmiczną ubrany w kostium Chara Aznable, bohatera serii anime Gundam. Na krótko przed startem, 21 sierpnia 2006, jego kandydatura została jednak odrzucona ze względu na stan zdrowia.

W sondzie, przeprowadzonej na łamach serwisu PC World Online, wzięło udział ponad 2500 użytkowników. 80% z nich chętnie poleciałoby w kosmos. Wszyscy zainteresowani lotem na stację kosmiczną powinni zgłosić się do kazachskiego Kosmodromu Bajkonur. Pamiętajcie jednak, aby wziąć ze sobą około 20 milionów dolarów.

Pierwsza turystka wróciła z kosmosu

większość naszych użytkowników chętnie poleci w kosmos

Źródło: Reuters