Pierwsza wydrukowana broń już jest. Za kilka dni udostępniony zostanie jej projekt

Już za kilka dni w Internecie udostępniony zostaje plik CAD z projektem pistoletu Liberator, którego prawie wszystkie elementy można będzie wydrukować na drukarce 3D.


Cory Wilson to szef organizacji Defense Distributed oferującej projekty różnych części broni palnych. Kilka tygodni temu świat obiegła informacja, że utrzymał on Type 7 Federal Firearms License (FFL), czyli licencję pozwalającą na sprzedaż oraz transport niektórych drukowanych militarnych elementów.

Dzisiaj dowiadujemy się o kolejnym kroku w kierunku udostępnienia każdemu posiadaczowi drukarki 3D możliwości wydrukowania broni. Wilson zapowiedział bowiem, że zamieści w internecie plik CAD z projektem karabinu o nazwie Liberator. Działający prototyp tego urządzenia (składa się on z 16 plastikowych elementów) udało mu się już podobno wydrukować na drukarce Stratasys Dimension SST przy wykorzystaniu tworzywa ABS. Doposażył go jedynie metalową iglicą (konkretnie gwóździem) oraz kawałkiem metalu, aby być w zgodzie z ustawą Undetectable Firearms Act mówiącą o wykrywaniu broni przez różne skanery. Co interesujące, dzięki modułowej konstrukcji Liberator pozwalać ma też na korzystanie z amunicji różnych kalibrów.

Chyba jest się jednak czego bać

Pod zamieszczonym przeze mnie kilka tygodni temu artykułem "Drukowanie broni palnej: mamy przełom. Jest się czego bać..." pojawiły się komentarze, które w dosyć dosadnych słowach jednoznacznie dawały do zrozumienia, że przesadzam z obawami związanymi z "ciemną stroną" druku 3D. Powyższe doniesienia utwierdzają mnie jednak w przekonaniu, że miałem rację.

Prawo nie nadąża

Całe to zamieszanie pokazuje również, że obecne prawo nie nadąża za możliwościami, jakie oferują nowoczesne technologie.

"Kiedy kilka miesięcy temu zacząłem mówić o plastikowych broniach mówiono mi, że to w obecnym momencie jedynie fantastyka naukowa. Teraz, gdy mamy dowód, że technologia druku broni naprawdę istnieje, musimy szybko działać, aby rozszerzyć zakaz na plastikowe bronie" - powiedział w reakcji na zapowiedź Wilsona kongresmen Steve Israel, propagator wdrożenia przepisów zakazujących posiadania jakiejkolwiek broni niewykrywalnej przez wykrywacze metalu.

Jeżeli jednak politycy będą chcieli szybko zareagować na nowe zagrożenie może okazać się, że wprowadzą rozwiązania prawne szkodliwe dla rozwoju przestrzennego druku.

Co sądzicie na ten temat?