Pierwsze Macintoshe z procesorami Intela

Trwające w San Francisco targi Macworld stały się areną epokowego wydarzenia - szef Apple'a, Steve Jobs, zaprezentował podczas swojego wystąpienia dwa nowe modele komputerów Macintosh, pracujące w oparciu o procesor Intela. Mowa tu o nowych modelach komputera iMac z wyświetlaczami o przekątnej ekranu 17 i 20 cali oraz o całkowicie nowym notebooku, któremu nadano nazwę MacBook Pro. To jednak nie wszystko - koncern zaprezentował również nową wersję pakietu oprogramowania multimedialnego iLife oraz poinformował o dostępności kolejnego uaktualnienia dla systemu Mac OS X "Tiger", oznaczonego numerem 10.4.4.

Przenośny komputer MacBook Pro został wyposażony w jednostkę centralną Intel Core Duo - dwurdzeniowy procesor specjalnie przystosowany do pracy w notebookach. Miał on premierę na zeszłotygodniowych targach CES. Do sprzedaży trafią notebooki z procesorami taktowanymi zegarami o częstotliwościach 1,67 i 1,83 GHz.

Pierwsze Macintoshe z procesorami Intela

MacBook Pro

Pierwsze Macintoshe z procesorami Intela

iMac

MacBook Pro z procesorem 1,67 GHz zostanie fabrycznie wyposażony w 512 MB pamięci RAM (DDR2), dysk twardy o pojemności 80 GB, napęd optyczny SuperDrive, kartę graficzną ATI Mobility Radeon X1600 (128 MB pamięci) oraz moduł komunikacji bezprzewodowej. Cena tego komputera została ustalona na 1999 dolarów. Druga z dostępnych konfiguracji tego notebooka składa się (oprócz wspomnianych CPU) także z 1 GB pamięci DDR2 SDRAM, napędu optycznego SuperDrive, 100-gigabajtowego dysku twardego, karty graficznej ATI Mobility Radeon X1600 256 MB oraz modułu Wi-Fi. Wszystko to w cenie ok. 2,5 tys. dolarów. Oba modele dysponują matrycami LCD o przekątnych 15,4 cala, posiadają także wbudowaną kamerę iSight. W komplecie z komputerami będzie sprzedawane oprogramowanie Front Row oraz pilot zdalnego sterowania na podczerwień.

Nowe modele komputerów iMac są innowacyjne głównie z powodu zastosowania w nich wspomnianych procesorów Intela, Core Duo. Przypomnijmy bowiem, iż 17- i 20-calowe iMaki zostały zaprezentowane jeszcze w październiku 2005 r. (były to jednak maszyny pracujące w oparciu o układy IBM PowerPC). Model o mniejszej przekątnej wyświetlacza dysponuje jednostką taktowaną zegarem 1,83 GHz. Ponadto producent wyposażył go w 512 MB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 160 GB, procesor graficzny ATI Mobility Radeon X1600 128 MB i napęd SuperDrive. 20-calowy iMac pracuje natomiast w oparciu o procesor 2 GHz, a na jego twardym dysku można przechować do 250 GB danych. Ceny tych komputerów ustalono odpowiednio na 1299 i 1699 dolarów.