Pierwsze aresztowanie w sprawie zablokowania Xbox Live i PSN

Zablokowanie Xbox Live i PlayStation Network rozsierdziło graczy na całym świecie, jednak nie ujdzie ono bezkarnie co najmniej jednemu hakerowi odpowiedzialnemu za ten stan rzeczy.

Obywatel brytyjski, Vinnie Omari, został aresztowany i oskarżony o współudział w ataku DDoS, który zablokował dwa popularne serwisy. Równocześnie policja dostała od prokuratury zezwolenie na przeszukanie jego mieszkania w celu znalezienia niepodważalnych dowodów. Przeszukujący mają zwrócić szczególną uwagę na urządzenia elektroniczne, z ruterami oraz pamięciami USB włącznie. Oryginalny nakaz rewizji widnieje poniżej, a do sieci dostał się poprzez Snapchat.

Vinnie Omari (zdjęcie poniżej) to 22-latek mieszkający na południu Anglii. Został zatrzymany nie tylko w sprawie śledztwa dotyczącego blokady PSN i Xbox Live, ale także i za inne akcje, jakich dopuścił od 2013 roku. Wśród nich są zarzuty o kradzież gotówki z kont użytkowników PayPal. Haker pozostanie w areszcie do 10 marca 2015, kiedy to będzie miała miejsce rozprawa w sądzie.

Vinnie Omari

Vinnie Omari

Jak donoszą osoby mające kontakt z Omarim, jest on spokojny i twierdzi, że policja nie znajdzie niczego, co wiązałoby go ze stawianymi mu zarzutami. Co więcej - ma nadzieję, że zainteresowanie jego osobą przez policję i zarzuty pomogą mu przyszłości znaleźć pracę w obszarze ochrony cyberprzestrzeni. Ja natomiast przypomnę, że w przededniu zapowiadanego przez Lizard Squad ataku na serwisy konsolowe, inna grupa hakerów - The Finest Squad - zapowiedziała, że doprowadzi do aresztowania członków konkurencyjnej. Czy aresztowania Omari to ich zasługa? Tego być może dowiemy się wkrótce.