Pierwsze aresztowanie za 'SPIM'

Młody Amerykanin, osiemnastoletni Anthony Greco, został pierwszą osobą, aresztowaną pod zarzutem rozsyłania niechcianych wiadomości poprzez komunikator internetowy (zjawisko to znane jest jako SPIM). Greco został wywabiony z Nowego Jorku do Los Angeles pod pretekstem spotkania biznesowego - tam zatrzymano go na lotnisku.

Według władz, Anthony Greco od jesieni ubiegłego roku rozesłał 1,5 miliona takich wiadomości, reklamujących pornografię i kredyty. Adresatami wiadomości byli użytkownicy sieci MySpace.com, która udostępniła usługę komunikatora internetowego dla swoich użytkowników w grudniu 2003 r.

Greco rzekomo straszył firmę MySpace.com, że rozpowszechni metodę wysyłania takich wiadomości, jeżeli ta nie podpisze z nim umowy, która da mu pełne prawa do legalnego 'nękania' użytkowników niechcianymi wiadomościami. Był on przekonany, że leci do Los Angeles podpisać taką właśnie umowę, ale na miejscu spotkała go niemiła niespodzianka.

Prokuratura potwierdziła, że jest to pierwsze aresztowanie w sprawie rozsyłania spamu poprzez IM (Instant Messaging) - stąd termin SPIM (czytaj więcej w "Spam wdziera się do komunikatorów i blogów"). Należy się spodziewać, że może się pojawiać coraz więcej takich przypadków - zważywszy na fakt, że ten sposób komunikowania się staje się coraz bardziej popularny i zaczyna stanowić nie lada gratkę dla spamerów.