Pierwsze benchmarki

Sprawdziliśmy wydajność pakietu Service Pack 1 RC do Visty. Rezultaty są niejednoznaczne, instalacja zbioru łat czasem przyśpiesza, a czasem spowalnia system Windows. Na ostateczne podsumowanie pewnie przyjdzie poczekać jeszcze miesiąc, do czasu publikacji oficjalnej wersji SP1.

Wyniki są o tyle zaskakujące, że zwykle to PCMark05 mocniej reaguje na instalację Service Packa. 3DMark06 albo nie "zauważa" aktualizacji systemu, albo waha się o 1 punkt w górę lub w dół.

W wypadku SP1 było inaczej: na platformie z procesorem Core Duo (Vista 32-bitowa) zwiększyła się ogólna wydajność Windows (zmniejszyło się jego obciążenie?), ale różnica w szybkości przetwarzania 3D była minimalna.

Tymczasem maszyna z procesorem Pentium D 805 i 64-bitową Vistą wyraźnie zwolniła w operacjach 3D. Jedynym składnikiem, który możemy podejrzewać o tak szkodliwe działanie, jest dodatkowa warstwa Direct3D, zapewniająca kompatybilność z DirectX 10.1. Problem w tym, że zainstalowana w komputerze karta graficzna nie obsługuje nawet DirectX 10, nie wspominając już o jego następcy.

Wielu testerów donosiło o szybszej pracy Visty SP1 w sieci. W naszym laboratorium dostrzegliśmy lekkie przyśpieszenie kopiowania plików przez LAN, ale wyniki były niejednoznaczne.

Dodatkowe informacje o SP1: www.pcworld.pl/news/133798.html