Pierwsze doniesienia o IIS 7

Pojawiły się pierwsze informacje, dotyczące zmian w kolejnej wersji serwera WWW firmy Microsoft. Najważniejszą nowością w nadchodzącym Internet Information Services Web serwerze (IIS7) wydaje się integracja ASP.NET.

Ponieważ do premiery jeszcze daleko (IIS7 ma się pojawić razem z Longhornem, czyli najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku), to jeszcze wiele się może pozmieniać.

Część usług nowego IIS-a ma zostać przeniesiona do opcjonalnych modułów, a narzędzia do administrowania serwerem będą kompletnie przebudowane, tak aby umożliwić pełniejsze i bardziej bezpieczne administrowanie zdalnymi serwerami poprzez WWW.

Kluczową zmianą ma być integracja z ASP.NET. W nowym IIS pojawią sę technologie HTTP pipelines, moduły i XML-owe pliki konfiguracyjne. Dzięki tej integracji znikną także pewne niedogodności konfiguracyjne, jak na przykład potrzeba oddzielnego ustawiania identyfikacji użytownika - osobno dla IIS i ASP.NET. Obiecująco zapowiada się także możliwość tworzenia rozszerzeń serwera w językach platformy .NET, co powinno zaowocować zwiększeniem bezpieczeństwa poprzez uruchamianie zarządzalnego kodu, który musi spełniać wymogi bezpieczeństwa platformy .NET.

Modularność IIS-a ma poprawić nie tylko bezpieczeństwo, ale także wydajność oraz ułatwić "łatanie" serwera.

Póki co, z wczesnymi wersjami serwera mają okazję zapoznać się jedynie kluczowi partnerzy korporacji i to właśnie od nich pochodzą powyższe informacje. Microsoft jeszcze żadnej z nich oficjalnie nie potwierdził.

Więcej informacji


Zobacz również