Pierwsze kroki w FTP


Jaki program wybrać?

Dokładne zdefiniowanie wszystkich poleceń serwera w normach RFC otworzyło wielu producentom drogę do budowy wielu programów klienckich. Na pierwszy rzut oka wszystkie programy, umożliwiające korzystanie z zasobów FTP są podobne do siebie - wszakże niewiele nowego można wymyślić w sposobie transferu pliku. Producenci oprogramowania skoncentrowali się zatem na zwiększeniu funkcjonalności tych aplikacji. Do swych produktów dołączają różnego typu "dodatki", takie jak zaawansowane wyszukiwarki, opcje umożliwiające kontynuowanie transferu nawet przy bardzo słabym połączeniu itp.

Liczba klientów FTP przystosowanych do pracy w systemie Windows 95/98 jest na tyle duża, że problematyczny może być wybór konkretnego narzędzia. Sytuację może rozjaśnić opis niektórych programów.

CuteFTP 3.0.2

Producent: GlobalScape,http://www.cuteftp.com/

Pierwsze kroki w FTP
CuteFTP oferuje wszystkie użyteczne opcje, jakie tylko może wymarzyć sobie użytkownik. m.in. jako jeden z pierwszych poprawnie obsługiwał wznawianie pobierania plików, których transfer został przerwany. W dzisiejszych czasach to już nie wystarcza. Twórcy aplikacji postanowili zatem ułatwić życie wszystkim internautom pobierającym muzykę w formacie MP3 z serwisów FTP. Wbudowany w CuteFTP moduł korzystając z wielu wyszukiwarek, stara się odnaleźć na internetowych serwerach interesujące nas pliki. Oczywiście moduł ten można wykorzystać również do poszukiwania dowolnych plików.

Wszystkie pliki, które zamierzamy pobrać (niektóre z nich mogą znajdować się nawet na różnych serwerach) możemy umieścić w specjalnej "kolejce" i przekazać CuteFTP nadzór nad pobieraniem. Program sam postara się utrzymać jak najwyższy transfer z serwerem. Gdy wykryje brak aktywności serwera negocjuje ponowne połączenie, co dosyć często może zaowocować uzyskaniem o wiele szybszego transferu.

Dla osób korzystających z archiwów plików, w których indeksy z opisami zasobów przechowywane są w plikach index.txt przydatną opcją jest możliwość "przyklejania" odpowiedniego opisu już w oknie programu (nie jest już zatem konieczne "ręczne" pobieranie indeksu). Dodatkowo program na tyle dobrze integruje się z systemem Windows, że w menu wywoływanym prawym przyciskiem myszy pojawia się opcja wysłania plików na wybrany serwer FTP.

Kontynuacja przerwanych sesji: tak

Pomoc w wyszukiwaniu plików: tak

Książka adresowa serwerów FTP: tak

Kolejkowanie plików do pobrania: tak

Cena programu (USD): 39.95

<hr size=1>

WebDrive 2.1

Producent: RiverFront Software,http://www.riverfrontsoftware.com/

Autorzy tego programu prezentują zupełnie inne podejście do obsługi protokołu FTP. Za pomocą WebDrive możemy "zmapowaćŢ zasoby odległego serwera w podobny sposób do mapowania serwerów znajdujących się w sieci lokalnej. Powiązane w ten sposób zasoby mogą być następnie używane przez dowolną aplikację systemu Windows. Dla osób dbających o własne bezpieczeństwo przydatna może być opcja transmisji identyfikatora użytkownika i hasła z wykorzystaniem szyfrowanego protokołu SSH.

Kontynuacja przerwanych sesji: tak

Pomoc w wyszukiwaniu plików: nie

Książka adresowa serwerów FTP: tak

Kolejkowanie plików do pobrania: nie

Cena programu (USD): 39.95

<hr size=1>

LeapFTP 2.61

Producent: Leapware,http://www.leapware.com

Pod przykrywką dosyć prostego interfejsu kryje się całkiem spory wybór funkcji. Poza standardowymi opcjami mamy do dyspozycji zarówno kolejkowanie plików do późniejszego pobrania, jak i specjalny tryb działania, w którym program sam zadba o to, aby połączenie z serwerem nie zostało przerwane w efekcie braku aktywności użytkownika. Niestety LeapFTP nie dysponuje żadnymi funkcjami umożliwiającymi przeszukiwanie Sieci.

Kontynuacja przerwanych sesji: tak

Pomoc w wyszukiwaniu plików: nie

Książka adresowa serwerów FTP: tak

Kolejkowanie plików do pobrania: nie

Cena programu (USD): 30