Pierwsze kroki z p2p - jak korzystać z sieci DirectConnect

Poznaj tajniki konfiguracji i obsługi najpopularniejszych aplikacji służących do bezpośredniej wymiany plików. Zobacz, co potrafi DC++, klient sieci DirectConnect.


Ares Galaxy i FrostWire" data-status="http://www.pcworld.pl/artykuly/367211/Pierwsze.kroki.z.p2p.Ares.Galaxy.i.FrostWire.html">Pierwsze kroki z p2p - Ares Galaxy i FrostWire

Idea działania DirectConnect opera się na udostępnianiu danych na dyskach użytkowników i grupowaniu ich w tak zwanych hubach, serwerach zapewniających rejestrację i autoryzację łączących się osób. Huby dostarczają informacji zalogowanych osobach, pozwalają przeszukiwać zasoby i nawiązywać połączenia tekstowe. Z racji swojej konstrukcji sieć grupuje użytkowników o podobnych zainteresowaniach. Jeżeli szukasz konkretnych danych najpierw musisz wybrać odpowiedni tematycznie hub a dopiero potem odnaleźć pliki. Minusem tej sieci jest konieczność udostępniania dużych ilości danych. Wiele hubów nie pozwoli ci się podłączyć, jeżeli nie zaoferujesz kilku gigabajtów plików do wymiany. Jednym z najczęściej instalowanych klientów DirectConnect jest DC++.

Pierwsze kroki w Direct Connect

1. Po zainstalowaniu programu wymagane jest przeprowadzenia konfiguracji. Na ekranie automatycznie pojawia się okno z opcjami. W sekcji Informacje osobiste niezbędny jest jedynie pseudonim, pod którym będziesz widziany na hubie. Wpisz go w pole Nick. Adres e-mail oraz opis są opcjonalne. Na liście Prędkość połączenia u dołu wybierz wartość, która jest najbliższa maksymalnej szybkości wysyłania twojego łącza.

2. Przejdź do kategorii Ustawienia połączenia i upewnij się, że zaznaczona jest opcja Enable automatic incoming connection type detection. Kliknj Detect now. Program automatycznie wybierze jeden z trybów pracy - aktywny bądź pasywny. Ten pierwszy daje większe możliwości i pozwala wykorzystać wszystkie funkcje hubów - na przykład wyszukiwać dane. Pasywny włączany jest zazwyczaj, gdy twój komputer ukryty jest za firewallem bądź ruterem. By osiągnąć maksymalną wydajność czeka cię wtedy otwieranie i przekierowywanie portów.

3. Kliknij kartę Pobieranie. Podobnie jak inne programy p2p, DC++ domyślnie umieszcza pobierane pliki w profilu użytkownika na dysku systemowym. Zmień to. W polu Pobrane pliki zapisuj w umieść ścieżkę do katalogu, w którym zapisane zostaną pobrane dane. W polu Pobierane pliki zapisuj w wpisz dane katalogu, który będzie zawierał dane w trakcie ściągania. Zaleca się, aby katalogi te były inne - częściowe oraz całe pliki mają identyczne nazwy i łatwo je pomylić podczas wykasowywania.

Katalogi pobranych i pobieranych danych w DC powinny być inne

4. Udostępnij dane. To podstawa sieci Direct Connect. Wiele hubów nie pozwoli ci się zalogować, jeżeli tego nie zrobisz. Nie wolno udostępniać katalogu z systemem, folderów tymczasowych i częściowo pobranych danych. Niektóre huby nie akceptują pornografii, zainstalowanych aplikacji, nie pozwalają na udostępnianie całych dysków. Aby wskazać pliki do współdzielenia kliknij grupę Udostępnianie i przycisk Folder. W zależności od ich wielkości indeksowanie może trwać odpowiednio długo. Możesz udostępnić kilka lokalizacji. Dodawanie dysków sieciowych odbywa się tak samo - wystarczy wskazać udostępniony katalog. Uwaga, w starych wersjach DC++ należało najpierw go zmapować. W polu Sloty wysyłań określasz maksymalną liczbę połączeń z twoim komputerem. Liczba ta zależy również o hubów, do których chcesz się podłączyć. Jeżeli korzystasz z jednego wystarczy 1-2, jeżeli z kilku wpisz wielokrotność tych liczb.

5. Rozwiń kategorię Zaawansowane. Domyślna konfiguracja większości opcji jest zwykle prawidłowa. Upewnij się jedynie, czy zaznaczone jest Automatycznie śledź przekierowania, co ułatwi połączenia z hubami. Rozwiń również kategorię Pobieranie i podkategorię Kolejka. Umieść zaznaczenie obok pola Automatycznie szukaj alternatywnych źródeł pliku. Opcja ta powinna być wyłączona, jeżeli hub wymusza przerwę pomiędzy kolejnymi wyszukiwaniami.